Czechowice,  Infrastruktura,  Niedźwiadek,  Podsumowanie,  Skorosze,  Szamoty

Ursus Szamoty – Podsumowanie inwestycji – Luty 2024

Zapraszamy do krótkiego podsumowania lutego na Szamotach oraz w pozostałych częściach Ursusa. Już 7 kwietnia wybory samorządowe, co oznacza wzmożony ruch przy inwestycjach drogowych i (nie)spodziewane obietnice ze strony deweloperów.

Tymczasowe rondo przy Posagu 7 Panien i Gierdziejewskiego

Newsem miesiąca jest zdecydowanie nagła, przedwyborcza mobilizacja ZDM w celu budowy tymczasowego ronda na skrzyżowaniu Posagu, Gierdziejewskiego i Czerwonej Drogi. Jeszcze w grudniu pisaliśmy, że projekt jest planowany na połowę 2024 roku, jednak udało się go przyspieszyć. Być może ma to związek z kampanią wyborczą i wizytą na skrzyżowaniu pewnego polityka. Być może nie, kto wie?

Rondo miało być gotowe pod koniec lutego, ale na dzień 3. marca nadal go nie ma. Znaki wskazują na to, że oddanie do ruchu nastąpi za 4 dni, w czwartek 7. marca 2024 roku.

Konsultacje ws. Lex Deweloper już w marcu

W zeszłym roku pisaliśmy o tym, że firma Ronson wycofała się z najbardziej kontrowersyjnej części inwestycji w ramach Lex Deweloper na Szamotach, czyli trzech ośmiokondygnacyjnych bloków na działce oświatowej przy ul. Gierdziejewskiego. To pokłosie protestów w których brali udział również członkowie stowarzyszenia Bezpieczny i Zielony Ursus.

Nie znaczy to jednak, że firma całkowicie wycofuje się z inwestycji. Jak podają Konsultacje społeczne Warszawa ruszają konsultacje ws. inwestycji przy ul. Gierdziejewskiego 7.

W ramach dialogu o inwestycji zaplanowano trzy spotkania:

  • online (wtorek 12 marca o 17:30 i czwartek 21 marca o 17:30);
  • na żywo (wtorek 26 marca o 18, Ośrodek Kultury “Arsus”);

Pytania dotyczące spotkań oraz inwestycji prosimy przesyłać na e-mail nowyursus@ronson.pl – jest dostępna też strona internetowa.

Nowe informacje ws. skweru na Giserskiej

W zeszłym miesiącu pisaliśmy o nowym skwerze na Giserskiej oraz wytyczeniu przez jego środek drogi dojazdowej do ulicy 43KD-D. W międzyczasie otrzymaliśmy garść odpowiedzi zarówno od dzielnicy, jak i Biura Architektury.

  • Biuro Architektury wspomniało o tym, że budowa ulicy to część “etapowania” prac, co wskazywałoby na tymczasowość rozwiązania.
  • Dzielnica uważa, że skoro większa część terenu skweru jest wyjęta z planu miejscowego, to budowa drogi jest uprawniona.
  • Urzędników nie przekonują zapisy planu miejscowego, według których Giserska nie jest w planie połączona z ulicą 43 KD-D.
  • Przeznaczone do wycięcia brzozy są – tak jak przewidywaliśmy – ocenione przez urzędników jako drzewa w złym stanie, poza tym krótko żyją, a do tego deweloper nasadzi dużo więcej, więc niepotrzebnie się czepiamy.

Naszym zdaniem prowadzenie przez środek planowanego skweru ulicy to błąd, który trzeba będzie naprawić po budowie docelowego przebiegu Giserskiej i po prostu zaorać zbędny kawałek asfaltu. 

Najwyraźniej władze dzielnicy zupełnie nie potrafią wsłuchać się w głos mieszkańców domagający się więcej zieleni na Szamotach i zamiast tego słyszą tylko “wincyj betonu”.

Latarnie na Hennela

Na ulicy Hennela pojawił się przystanek autobusowy, chodniki i latarnie. Teraz tylko czekamy na zieleń… oraz na pociągnięcie ulicy dalej, aż do Traktorzystów.

Wyburzenia na terenie hal ZPC Ursus

W lutym mieszkańcami Ursusa wstrząsnęła wiadomość o rozbiórkach na terenie dawnych hal ZPC Ursus. Nie jest to dziwne – po “samoczynnym zawaleniu się” większości hal w 2017 roku każdy zainteresowany historią dzielnicy mieszkaniec woli dmuchać na zimne.

Roboty rozbiórkowe wywołały więc spore poruszenie, na miejscu pojawiła się kontrola służb konserwatorskich. Okazało się jednak, że prace są zgodne z zakresem wydanej przez konserwatora oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgody. Według niego, zachowane mają zostać tylko ściany frontowe i boczne hal, tak jak na poniższej wizualizacji.

Niestety, znajdujące się w dalszej części zabytkowej zabudowy nie zostaną wkomponowane w osiedle, a zwyczajnie rozjechane koparką.

Z jednej strony cieszy, że deweloper zachowa choć odrobinę zabytkowej tkanki, z drugiej strony to smutne, że w Konstancinie dało się odrestaurować zabudowania industrialne, na Pradze-Północ też, w Łodzi również, ale już nie w Ursusie…

Posag 7 Panien rozkopany, na Habicha nadal brak asfaltu

Prace przy budowie centralnego odcinka Posagu 7 Panien i Habicha posuwają się do przodu, ale nie tak szybko jak byśmy chcieli. Ułożone są już płyty betonowe mające stanowić dojazd do Habicha, ale nadal nie położono asfaltu. Na Habicha jest już większość chodników, w tym od ul. Kompanii AK “Goplana”.

Na Posagu 7 Panien ciągle trwają prace polegające na układaniu instalacji podziemnych, pojawiły się też nowe markery geodezyjne. Prace przy jezdni ul. Habicha mają się zakończyć pod koniec marca, przy Posagu 7 Panien – pod koniec lipca. Posadzenie zieleni oraz urządzenie przestrzeni publicznej ma potrwać do listopada 2024 roku.

Nowy przebieg Gierdziejewskiego nie tak bizantyjski?

Choć przetarg na projekt nowego przebiegu ul. Gierdziejewskiego w załącznikach pokazywał aż 4 pasy na odcinku od Posagu 7 Panien do ul. Jagiełły, urzędnicy ze Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta łagodzą nastroje i informują, że to tylko propozycja pochodząca od Biura Architektury, tymczasem do określenia docelowego układu i szerokości ulicy najpierw zostaną sporządzone kompleksowe analizy ruchu na terenie dzielnicy:

“Ostatnia wersja projektu opiniowana przez BZRD nie zakładała budowy ulicy w przekroju 2×2. Projekt zakładał budowę dwóch jezdni Gierdziejewskiego, ale z jednym pasem ruchu z możliwością wprowadzenia dodatkowych pasów ruchu na wlotach skrzyżowań. Na ostateczny kształt ulicy Gierdziejewskiego mają wpływ zapisy MPZP dla tego obszaru, a także analizy ruchu w postaci makro i mikrosymulacji ruchu, jak również inne uwarunkowania. Na podstawie tych wskaźników zostanie wybrany przekrój ulicy”.

Także czekamy na wyniki analiz ruchu, ale wygląda na to, że sami urzędnicy zorientowali się, że pomysł wciśnięcia tak dużego ruchu w Warszawską i Jagiełły nie skończy się dobrze. Tematu będziemy razem ze stowarzyszeniem doglądać. 

Urzędnicy zadeklarowali też, że budowa drogi nie wejdzie na tereny zaadaptowane pod Eko Park. Bardzo chętnie zapoznamy się z konkretnymi rozwiązaniami i projektami gdy będą już dostępne.

Zamiatanie na Herbu Oksza, Robyg deklaruje budowę brakującego fragmentu

Po krótkiej burzy w mediach społecznościowych wreszcie ktoś zainteresował się morzem błota po obu stronach ul. Herbu Oksza. Zablokowano wyjazd z Giserskiej betonowymi płytami, zamieciono błoto, uprzątnięto przejście piesze.

Ponadto deweloper Robyg zadeklarował to, o czym słyszeliśmy już od jakiegoś czasu – że dogadał się z dzielnicą ws. budowy brakującego fragmentu ul. Herbu Oksza który połączy obie części osiedla. Terminów brak, ale to bardzo dobra wiadomość.

Skwer 54KPP nadal pozostaje niewiadomą

Jeżeli nie czytaliście jeszcze o prywatnym skwerze dewelopera na Szamotach, to zapraszamy do lektury artykułu dostępnego pod tym linkiem.

W skrócie – firma Robyg ma na terenie swojej inwestycji plac miejski położony między ul. Silnikową, Habicha i Herbu Oksza, którego projekt jest nieznany i nieuzgodniony z dzielnicą ani z Biurem Architektury. To dziwne, bo w planie miejscowym jest wprost zapisany nakaz uzgodnienia rodzaju nawierzchni oraz małej architektury przewidzianej na terenie placu.

Mamy nadzieję, że nie skończy się na dzikim parkingu z eko-kratki albo na betonowej pustyni z kostki brukowej. Szkoda, żeby 6200 m2 terenu zostało zmarnowane przez brak zainteresowania miasta.

Remont skrzyżowania Orląt Lwowskich i Keniga czeka na odbiór, Orłów Piastowskich stoi

Dwa uciążliwe remonty na Niedźwiadku i Gołąbkach posunęły się do przodu, ale nadal nie zostały otwarte (stan na 3 marca 2024 roku). Na Keniga zostało już naprawdę niewiele, teren jest otoczony barierkami, pasy są wymalowane.

Na Orłów Piastowskich jest dużo gorzej, tam nawierzchnia nadal jest w fatalnym stanie, wyremontowano tylko chodniki.

Przetarg na remont chodników na Skoroszach i Czechowicach

Na platformie Marketplanet pojawił się nowy przetarg dotyczący remontu chodników na Skoroszach i Czechowicach. Chodzi o dwie lokalizacje:

  • ul. Drzymały od ul. Kompanii AK “Kordian” do SP381;
  • ul. Kolorowa od ul. Bohaterów Warszawy do ul. Wapowskiego.

Do zamówienia dołączone są projekty – zrobione zostanie absolutne minimum, czyli chodniki i wyjazdy z posesji. Zawsze to jednak krok do przodu i w dobrym kierunku.

Wybory Samorządowe 2024

PS. Przypominamy, że startujemy w wyborach do Rady Dzielnicy Ursus ogłoszonych na dzień 7 kwietnia 2024 roku jako KW Bezpieczny i Zielony Ursus.

Tutaj znajdziecie nasz program wyborczy. Kandydatów zaprezentowaliśmy na Facebooku i już niebawem znajdziecie ich sylwetki na stronie. Do zobaczenia przy urnach!

Skip to content