Czy uda się uratować zabytkową bramę i mur do Zakładów Mechanicznych “Ursus”?
Zabytki w Ursusie nie mają łatwego życia. Dziedzictwo architektury przemysłowej na Szamotach w większości powoli rozpada się na kawałki. Wyjątkiem jest kilka zabytkowych budynków przy ul. Dyrekcyjnej i Hennela.
Niestety, do tych wyjątków nie należą brama i mur zakładów znajdujące się wzdłuż ul. Traktorzystów.
Pamiątka czasów przedwojennej industrializacji Polski
Ceglane ogrodzenie i stalowa brama powstały jeszcze przed wojną. W miejscu, w którym obecnie znajduje się wyjazd w ul. Traktorzystów znajdowała się także większa, reprezentacyjna brama, ale po transformacji ustrojowej została zdemontowana i przewieziona do filii Narodowego Muzeum Techniki.
Tymczasem przedwojenna brama nadal stoi, choć jest w coraz gorszym stanie. Podczas remontu chodnika w ul. Traktorzystów nie zadbano o jej prawidłową ekspozycję, więc obecnie jej dół znajduje się około metr poniżej poziomu chodnika.
Cegły są pokryte tagami, brudne, wypada spomiędzy nich zaprawa. Część ogrodzenia zwyczajnie się rozsypuje.
Remont muru nie z Budżetu Obywatelskiego
Próbowaliśmy składać w tym roku projekt do Budżetu Obywatelskiego aby odrestaurować fragment zabytkowego muru, ale na przeszkodzie stanęły kwestie własnościowe – ogrodzenie znajduje się na działce użytkowanej przez Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej.
Nie znaczy to jednak, że dla zabytku nie ma już żadnej nadziei. Będzie to jednak wymagało trochę współpracy między Misją, mieszkańcami oraz urzędnikami. Zaczęliśmy już wraz z Izbą Tożsamości Ursusa rozmowy na temat remontu, z całego serca liczymy na zaangażowanie w temat Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Stołecznego Konserwatora Zabytków, tym bardziej, że na terenie Misji znajdują się także inne zabytkowe budynki, chociażby ten noszący adres Traktorzystów 24.
Chrońmy zabytki na terenie przyszłego centrum lokalnego!
Ceglane zabudowania dawnych Zakładów Mechanicznych to jedne z ostatnich świadków przemysłowej historii Ursusa. Na całym świecie takie obiekty objęte są ochroną konserwatorską, są wkomponowywane w nową zabudowę, stanowią wizytówki miast i dzielnic.
Jeżeli okolice ul. Traktorzystów w nowym studium mają być centrum dzielnicy, może warto zacząć o nie dbać już teraz?
Jeden komentarz
Pingback: