ursus szamoty podsumowanie listopad 2023
Infrastruktura,  Szamoty

Ursus Szamoty – Podsumowanie inwestycji – Listopad 2023

Podsumowanie miesiąca na Szamotach z bloga Krzyśka Daukszewicza przenosi się na stronę Zielonego Ursusa! Zapraszamy do lektury comiesięcznej „pigułki” informacji o postępach w budowie osiedla oraz pozostałych inwestycjach w Ursusie.

 

Azyle dla pieszych wróciły na Posag 7 Panien

Po ponad roku od demontażu i po wielokrotnych apelach ze strony członków stowarzyszenia podwykonawca MPWiK wreszcie przywrócił azyle dla pieszych na Posagu 7 Panien. Wysepka pojawiła się także przy przejściu dla pieszych przy Biedronce. To rozwiązania tymczasowe, zostaną zdemontowane wraz z rozpoczęciem docelowej przebudowy ulicy – ale bardzo ważne dla bezpieczeństwa pieszych. 

Przy następnym takim remoncie urzędnicy powinni wykazywać się mniejszą wyrozumiałością dla podwykonawców – takie urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego to podstawa, zwłaszcza na tak szerokiej ulicy jaką obecnie jest Posag 7 Panien.

 

Nie będzie “Lexa” przy bazarku!

Wreszcie mamy oficjalne potwierdzenie słów wiceburmistrza Krzemienia z kwietnia 2023 roku. Ronson Development wysłał do swoich klientów pismo, w którym informuje, że rezygnuje z pomysłu zabudowy działki oświatowej przy osiedlu Ursus Centralny.

Firma nie rezygnuje jednak z deklaracji wybudowania przy Posagu 7 Panien szkoły, choć najpewniej będzie ona mniejsza niż w pierwotnych planach – za to z możliwością rozbudowy za pieniądze miasta. Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj.

 

Nowe drzewa na Szamotach

W ramach budowy ulic przez deweloperów posadzono nowe drzewa przy ul. Habicha oraz ul. 43 KD-D. Pozostaje trzymać kciuki, aby przyjęły się mimo sporej ilości gruzu i zbitej ziemi. To kolejne nasadzenia w tym roku po ul. Herbu Oksza i Silnikowej.

Na wiosnę 2024 planowane jest sadzenie drzew przy kolejnym odcinku Habicha, a jesienią 2024 roku drzewa powinny zostać posadzone także przy ul. Posag 7 Panien.

 

Piesze połączenie obu części ulicy Herbu Oksza gotowe!

Po ulicy Herbu Oksza można przejść (prawie) suchą stopą! Wzdłuż płotu budowy deweloper ułożył betonowe płyty. Idealnie nie jest, ale to ogromna zmiana na plus.

Może i mamy Alternatywy 4 w domu, ale wreszcie możemy dojść do dworca kolejowego oraz do sklepów na końcu Herbu Oksza – i to się liczy. Apelowaliśmy o to przejście już od ponad roku, słysząc w odpowiedzi “nie da się” i “nikt się na to nie zgodzi”.

A jednak się udało!

 

Nowe przejście dla pieszych przy Hennela

Z przyjemnością obserwowaliśmy ostatnio demontaż progu zwalniającego, montaż znaków pionowych oraz namalowanie oznakowania poziomego na dawnym “przejściu sugerowanym” przez ulicę Hennela na wysokości Urzędu Dzielnicy.

Apelowaliśmy o jego namalowanie w naszej petycji z grudnia 2022 roku, podobnie jak o szereg drobnych zmian na innych przejściach sugerowanych w okolicy. Póki co zrealizowano tylko niewielką część, ale nadal mamy nadzieję na więcej – w końcu są już gotowe projekty stałej organizacji ruchu.

 

Projekt ul. Silnikowej, Dom Kultury i nowy wyjazd na rondo przy Cierlickiej

Urząd Dzielnicy jest coraz bliżej budowy nowego Domu Kultury – jest już pozwolenie na budowę obiektu, niebawem będzie można także ruszyć z budową niezbędnych dróg. Start budowy jest planowany na rok 2024. 

Przy okazji można zapoznać się z projektem organizacji ruchu dla okolic nowego obiektu – Szamoty zyskają m.in. nowy wjazd na rondo przy Cierlickiej, choć mieszkańcy będą mogli w pełni wykorzystać go dopiero po dokończeniu budowy ulic Silnikowej i Habicha.

Więcej o samym projekcie budowy nowego Domu Kultury pisaliśmy kilka dni temu.

 

Prace na Habicha idą do przodu, rondo przy Posagu już niebawem?

Budowa ulicy Habicha nabrała tempa, choć ostatni, mroźny i śnieżny tydzień mocno wyhamował prace. Mimo tego gotowa jest już podbudowa na niemal całej długości ulicy oraz drogi dla rowerów po stronie wschodniej. Gdy drogowcy będą mogli asfaltować, zapewne otworzą nowy asfalt dla samochodów, a następnie przerzucą siły na stronę zachodnią.

Jest już dostępny nowy projekt organizacji ruchu dla ulicy – więcej napisał o nim Krzysiek Daukszewicz w swoim niedawnym wpisie.

Wygląda na to, że zbliżają się też prace przy rondzie na skrzyżowaniu Posagu 7 Panien i Habicha – widać już wbite w ziemię paliki geodezyjne i oznaczenia na chodnikach przy ulicy od osiedla Next Ursus aż do ulicy Herbu Oksza. Przeniesiony został także przystanek autobusowy Habicha.

 

Przetarg na przebudowę Posagu 7 Panien i Gierdziejewskiego do końca roku

Jak poinformował Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, przetarg na projekt nowego przebiegu Gierdziejewskiego wraz  ze skrzyżowaniem z ul. Posag 7 Panien oraz odcinkiem Posagu do ulicy Taylora powinien zostać ogłoszony do końca 2023 roku.

Prace projektowe są planowane na lata 2024-2025, a budowa – na lata 2025-2026.

Niestety nadal nie wiemy: 

  • Jaki będzie przekrój ulicy
  • Jak poprowadzony zostanie ruch rowerowy
  • Jak duża będzie ingerencja w Eko Park
  • Czy przy Posagu będzie rondo czy skrzyżowanie

Nie wiadomo, co stanie się ze “starym” odcinkiem Gierdziejewskiego przeznaczonym w przyszłości pod poszerzenie Eko Parku – czy jego rozbiórka będzie częścią projektu budowlanego, czy miasto lub dzielnica będą musiały znaleźć na to pieniądze w ramach innego zadania.

 

Oświetlenie za DK “Portiernia”

Dzięki determinacji Łukasza, jednego z członków naszego stowarzyszenia, od kilku wieczorów w alejce przy Domu Kultury „Portiernia” nareszcie nie jest ciemno.

Za pomoc w zorganizowaniu oświetlenia bardzo dziękujemy p. Sławomirowi z Wydziału Infrastruktury i Remontów oraz pani dyrektor przedszkola znajdującego się w budynku.

 

Czy mur do Zakładów Mechanicznych “Ursus” będzie trzeba wyburzyć?

Z ekspertyzy zleconej przez Urząd Dzielnicy wynika, że stuletni mur do Zakładów Mechanicznych Ursus przy ul. Traktorzystów jest w stanie, który nie pozwala na jego remont – będą jednak “czynione starania, aby przynajmniej fragment został odbudowany”… o ile dzielnicy starczy na to pieniędzy.

Więcej o złym stanie muru i bramy do dawnych zakładów pisaliśmy we wcześniejszej notce.

 

Pozostałe inwestycje w Ursusie

 

Nowa kładka na PKP Gołąbki

Po budowie ekranów akustycznych wzdłuż torów na Gołąbkach, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zdecydowała się na budowę nowej kładki na stacji kolejowej wraz z windami prowadzącymi na peron.

Nie wiadomo dokładnie, jaki będzie zakres inwestycji i czy kolejarze zdecydują się również na zbudowanie pochylni, ale będzie to bez wątpienia ogromny krok naprzód. Termin to rok 2025.

Jest to pozytywne zaskoczenie, bo jeszcze do niedawna kolejarze uzasadniali przyszłość Gołąbek od ustaleń związanych z realizacją Kolei Dużych Prędkości do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

 

Projekt przedłużenia ul. Legnickiej

W związku z inwestycją deweloperską opublikowana została organizacja ruchu dla przedłużenia ul. Legnickiej, które ma zostać zrealizowane z pieniędzy dewelopera do 2025 roku. 

Jak wynika z projektu, wybudowane zostanie przedłużenie ulicy Wiosny Ludów, które będzie służyło za dojazd do garaży podziemnych, a w przyszłości będzie mogło zostać przedłużone do ul. Tynkarskiej we Włochach. Przy nowym odcinku ulicy znajdzie się także szpaler drzew. Od strony torów ulicę osłonią nowe ekrany akustyczne.

Ponadto ulica Legnicka zyska obustronne chodniki sięgające za skrzyżowanie z ul. Baranowską, połączone z istniejącym jednostronnym chodnikiem przy ul. Rydzyńskiej.

 

Przygotowania do budowy dojazdów do wiaduktu WD-64

W listopadzie dostaliśmy odpowiedź w sprawie tego, co dzieje się z budową wiaduktu bez dojazdów (znanego również jako wiadukt WD-64) – wtedy sprawa miała ugrzęznąć w ustaleniach z kolejarzami, którzy ustalili, że inwestorzy muszą wystąpić o odstępstwo od przepisów w zakresie wymaganych odległości od drzew i krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej. 

Następnie Burmistrz Dzielnicy Ursus wystąpił o odstępstwa do Wojewody, Prezydenta Warszawy i Starosty Pruszkowskiego. Gdy dokumenty zostaną wydane (mamy nadzieję, że w związku z rychłą zmianą na stanowisku Wojewody Mazowieckiego będzie to tylko formalność) będzie można przystąpić do uzyskania decyzji ZRID.

Jeżeli to się uda, zezwolenie powinno zostać wydane w pierwszym półroczu 2024 roku. Jednocześnie wszystko wskazuje na to, że pierwszej łopaty do wyborów samorządowych jednak nie zobaczymy…

 

Remonty ul. Orłów Piastowskich i fragmentu ul. Keniga

Dwa remonty ulic na Gołąbkach i Niedźwiadku!

Pierwsza do remontu idzie ul. Orłów Piastowskich, która zmieniła się na czas wymiany asfaltu w ulicę jednokierunkową w stronę Czerwonej Drogi. Auta oraz autobusy kierowane są na objazdy. Pracom podlega wyłącznie nawierzchnia jezdni i chodnika.

Niebawem mają również zacząć się prace na skrzyżowaniu Orląt Lwowskich i Keniga – drogowcy najpewniej czekają już tylko na powrót dodatnich temperatur, ponieważ remont został już zapowiedziany przez Urząd Dzielnicy.

 

Drzewa w Ursusie – uzupełnienie

W ostatnim podsumowaniu pisaliśmy o drzewach, które posadzono w tym roku w Ursusie w ramach Budżetu Obywatelskiego i nasadzeń zastępczych. Okazało się jednak, że informacja była tylko częściowo prawdziwa – nie wszystkie wymienione w poście drzewa już zostały posadzone. 

Część nadal czeka na dobre warunki do ich posadzenia, ale urzędnicy zapewniają, że pojawią się we wszystkich wymienionych miejscach.

Skip to content