Szamoty

Ronson potwierdza: Nie będzie „Lexa” przy bazarku

Wreszcie mamy oficjalne potwierdzenie słów wiceburmistrza Krzemienia z kwietnia 2023 roku. Ronson Development wysłał do swoich klientów pismo, w którym informuje, że rezygnuje z pomysłu zabudowy działki oświatowej przy osiedlu Ursus Centralny.


Przypominamy – pierwotna propozycja dewelopera dotyczyła budowy dużego osiedla w miejscu hali na rogu Gierdziejewskiego i Posagu 7 Panien oraz trzech ośmiopiętrowych bloków w miejscu, które w planie miejscowym było zarezerwowane pod raptem jednopiętrowy budynek oświatowy.

Wywołało to oburzenie mieszkańców pobliskiego osiedla i rozpoczęło długą kampanię przeciwko planom dewelopera. Przyłączyliśmy się do tej walki, wystosowaliśmy także własne oświadczenie w tej sprawie, proponując rozwiązanie kompromisowe – być może z perspektywy zbyt miękkie?

Okazało się, że deweloper był bardziej skłonny do ustępstw niż nam się pierwotnie wydawało – co prawda “Lex Deweloper” nadal jest na stole, ale będzie ograniczony tylko do terenu dawnej Hali Tłoczni.

Firma nie rezygnuje też z deklaracji wybudowania przy Posagu 7 Panien szkoły, choć najpewniej będzie ona mniejsza niż w pierwotnych planach – za to z możliwością rozbudowy za pieniądze miasta. Gratulujemy mieszkańcom skutecznej walki o swoje prawa – okazało się, że wbrew słowom krytyki udało się pogodzić w tej sprawie interes dewelopera, dotychczasowych mieszkańców oraz samorządu.

Teraz czekamy na efekty negocjacji i kolejną odsłonę projektu – budowa tak wielkiego osiedla to nadal ogromne wyzwanie dla niedomagającego już teraz układu komunikacyjnego – aby doszła do skutku niezbędne są konkretne inwestycje w infrastrukturę. Nie wyobrażamy sobie, aby w okolicy oddano aż dwa nowe duże osiedla (Ronson i Equilis) bez przebudowy pobliskiego skrzyżowania oraz przebicia ul. Kompanii AK “Goplana” do Gierdziejewskiego.

Skip to content