Bezpieczeństwo,  Gołąbki,  Infrastruktura

Remont ulicy Orłów Piastowskich – kolejna niebezpieczna droga do szkoły

Ruszył remont ulicy Orłów Piastowskich. Prowadzony jest na wysokości wejścia do Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2. Mieszkańcy i rodzice skarżą się na utrudnienia, w szczególności brak organizacji ruchu pieszych.

Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy poinformowała 24.11.2023 roku na swoich stronach o długo wyczekiwanym remoncie remont chodników i korekcie jezdni.

Objazdy? Tylko dla aut i autobusów

Przewidziano nową organizację ruchu, ale zdaje się, że wyłącznie dla zmotoryzowanych mieszkańców. Objazdy, ruch jednokierunkowy a przecież remont w zasadniczej części dotyczy chodników i rodziców zmierzających do szkoły pieszo. Często z wózkami – szkoła jest z oddziałami integracyjnymi.

Najgorzej jest z dotarciem do wejścia. Rozebrano jednocześnie obie strony chodnika uniemożliwiając przejazd wózkiem. Szczególnie w czasie kiedy spadł śnieg jest to wręcz niemożliwe. W ciągu kilku dni ma nadejść odwilż co prawdopodobnie spowoduje, że rozkopana ścieżka zamieni się w grzęzawisko.

Tor przeszkód po drodze do szkoły

Dzieci, aby ominąć pracujących ciężkim sprzętem robotników wchodzą na jezdnię i kontynuują po niej przejście. Tu warto zaznaczyć, że dużo wątpliwości budzi sposób zaplanowania placu budowy. Palety kostki betonowej i obrzeży stoją zarówno na ulicy Orląt Piastowskich jak i na przyległych np. Henryka II Pobożnego. Skutecznie uniemożliwiając przejście wzdłuż jak i przez drogę. Otwartym pozostawiam pytanie czy dwie piętrowane palety ustawione na wyprofilowanym już istniejącym chodniku nie przyczyniają się do niszczenia nawierzchni?

Brakuje oznakowania ruchu pieszych. To, które istnieje raczej prowadzi w ślepy zaułek. Tablica „przejście drugą stroną ulicy” prowadzi do zajętego przez materiały i sprzęt miejsca. Trudno nie odnieść wrażenia, że znalazła tam swoje miejsce aby nie przeszkadzać.

 

 

Mieszkańcy i rodzice poprosili o pomoc Szkołę, Radę Rodziców i Straż Miejską. Tą ostatnią w celu uporządkowania ciężkiego sprzętu, rozrzuconego obecnie niczym zabawki w piaskownicy. Dyrekcja szkoły i Rada Rodziców w ramach swoich możliwości była bardzo skuteczna. Usłyszałem wiele ciepłych słów od rodziców. Udało się m.in. otworzyć furtkę od strony nowo wybudowanego placu zabaw od tyłu szkoły. Plac oczekuje na odbiór techniczny. To trochę pomogło.

Trasa alternatywna przez cmentarz

Jaka była alternatywa? Przejście przez cmentarz. Należy pamiętać, że to jedna ze starszych nekropolii. Pomniki są tam bardzo blisko siebie. Przejście z wózkiem to istny tor przeszkód z wyzwaniami dużego kalibru.

Naszą uwagę zwróciły również odsłonięte po zdjęciu chodnika drzewa. Częściowo rosną one na ścieżce. Myślę, że należy zwrócić uwagę jak zostaną zabezpieczone na czas remontu oraz czy nie zostaną obudowane w niewłaściwy sposób, utrudniający dostęp wody a w konsekwencji przyczyniając się do ich uschnięcia. Miasto Stołeczne ma duże doświadczenie i wiedzę jak należy to zrobić. Miejmy nadzieję, że zostanie ona wykorzystana w ramach prowadzonych prac.

Skip to content