Czechowice,  Gołąbki,  Infrastruktura,  Niedźwiadek,  Skorosze,  Szamoty

Ursus – Podsumowanie inwestycji – Marzec 2024

Ostatnie podsumowanie inwestycji przed wyborami! Tym razem zmieniamy formułę na stałe. Od tego odcinka będzie to podsumowanie inwestycji z Ursusa i okolic, nie tylko z Szamot. Aktualności będą podzielone na poszczególne osiedla dzielnicy. Za przygotowanie podsumowania tradycyjnie odpowiedzialny będzie członek zarządu stowarzyszenia, Krzysztof Daukszewicz.

Przypominamy również, że już 7 kwietnia wybory samorządowe, w których prosimy o Państwa głos jako KW Bezpieczny i Zielony Ursus.

Szamoty

Zaczęły się prace na Posagu 7 Panien

Tak naprawdę prace ziemne trwają już od dłuższego czasu, ale doczekaliśmy wreszcie początku prac nad samą ulicą i centralnym rondem na skrzyżowaniu z Habicha. Projekt wygląda tak:

Prace oznaczają utrudnienia od dnia 4 kwietnia – jednokierunkowy (w stronę Gierdziejewskiego) stanie się odcinek od Habicha do 43 KD-D. Autobusy pojadą objazdami, jak wynika z mapy załączonej przez WTP będą jeździły w pętli dookoła Szamot. Linia 177 będzie czasowo wycofana z Niedźwiadka. Utrudnienia potrwają dobrych kilka miesięcy – koniec prac jest zapowiadany na sierpień.

Przy okazji pojawiły się nowe wysepki przy przejściu dla pieszych koło zajezdni Mobilisu.

Niestety, podczas montażu doszło do potrącenia jednego z pracowników przez samochód. Na szczęście obyło się bez poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Rondo na Gierdziejewskiego otwarte

Mamy już tymczasowe rondo na rogu Posagu 7 Panien i Gierdziejewskiego. Dla niektórych oznacza to większe korki, dla innych – łatwiejszy wyjazd z Posagu i Czerwonej Drogi. Wydaje się, że ogólny odbiór inwestycji jest pozytywny, choć jest spóźniona o dobrych kilka(naście) miesięcy.

Mamy asfalt na północnej części Habicha

Co prawda docelowa warstwa asfaltu nie została jeszcze wylana, ale dla kierowców dostępne są już obie nitki ulicy. Nadal trwają prace nad częścią miejsc postojowych oraz drogą dla rowerów.

Przetarg na budowę Domu Kultury przy Gierdziejewskiego

Długo wyczekiwane postępowanie wreszcie doszło do skutku. Pierwszy etap budowy ma wynieść ok. 36 milionów złotych oraz zakończyć się w 22 miesiące od zawarcia umowy. Zakończenie budowy to 2026 rok – do tego trzeba doliczyć jeszcze wyposażenie i wykończenie obiektu realizowane w kolejnym roku.

Dzielnica ogłasza plany na działki oświatowe na Szamotach

W ramach wyborczego wiru poznaliśmy plany Urzędu Dzielnicy dotyczące rozbudowy bazy oświatowej. Wynika z nich, że planowane inwestycje to:

  • Żłobek przy 43KD-D – oddanie w 2025 roku;
  • Przedszkole przy Taylora – oddanie w 2029 roku;
  • Liceum przy Posagu 7 Panien – oddanie w 2032 roku;
  • Podstawówka przy Giserskiej – oddanie w 2036 roku;
  • Zespół szkolno-przedszkolny przy Gierdziejewskiego – oddanie w 2040 roku.

Szczególnie ciekawa jest ostatnia pozycja – chodzi o słynną działkę oświatową związaną z Lex Deweloper. Działka jest własnością Ronsona i zadaliśmy o nią pytanie na spotkaniu z deweloperem. Przedstawiciele spółki odpowiedzieli nam, że pierwsze słyszą o takich planach.

Ogólnie terminy inwestycji wydają się być nierealistyczne, aczkolwiek cieszy nas, że udało nam się skłonić Urząd Dzielnicy do zaplanowania co zrobić z działkami oświatowymi na Szamotach. 

Teraz pora na kolejny krok – zamiast zagospodarowywać je po kawałku, bez ładu i składu, pora na ogłoszenie konkursu architektonicznego na cały ten teren, połączoną z przeznaczeniem przynajmniej części obiektów sportowo-rekreacyjnych do swobodnego użytku przez mieszkańców w weekend. Oraz oczywiście uwzględnieniem w projekcie jak najwięcej zieleni, ponieważ to właśnie tego oczekują mieszkańcy.

Przetarg na kolejny etap budowy szkoły przy Hennela

Ruszył przetarg na wyposażenie szkoły na Hennela. W nowym zamówieniu znajdziemy rzeczy takie jak:

  • windy;
  • lekkie schody modułowe;
  • dostawa i montaż wycieraczek systemowych;
  • montaż i dostawa zjeżdżalni stalowej;
  • lustra;
  • dostawa i montaż siedzisk na trybuny;
  • siedziska-parapety;
  • siedziska drewniane;
  • systemowa płyta akustyczna;
  • okładzina HPL na stołówce i korytarzu;
  • pas wykładziny winylowej;
  • metalowe ramy z siatką na pnącze;
  • wyposażenie stałe sportowe dwóch sal gimnastycznych;
  • donice betonowe i systemowe patio.

Otwarcie LuxMedu przy Herbu Oksza w czerwcu

Potwierdzono już, że najemcą ostatniego budynku w parku handlowym przy Herbu Oksza będzie sieć prywatnych przychodni LuxMed. Jak wynika z ogłoszeń o pracę, otwarcie planowane jest na czerwiec bieżącego roku.

Konsultacje ws. Lex Deweloper na Szamotach

Odbyły się konsultacje w sprawie inwestycji Ronsona na rogu Posagu 7 Panien i Gierdziejewskiego. Sprawa ewidentnie nie budzi już takich kontrowersji jak wcześniej – tym razem frekwencja była dużo niższa niż w 2022 roku. Dowiedzieliśmy się jednak sporo, a Marcin Dziubak spisał to w porządną kompilację informacji.

Niedźwiadek

Otwarto skrzyżowanie Orląt Lwowskich i Keniga

Po trwającym kilka miesięcy remoncie wreszcie otwarto feralne skrzyżowanie przy PKP Niedźwiadek, dzięki czemu autobusy częściowo wróciły na swoje trasy. Częściowo, ponieważ nadal nie udało się zakończyć remontu ul. Orłów Piastowskich. Zapewne nastąpi to dopiero w połowie kwietnia bieżącego roku.

Rozstrzygnięto przetarg na przebudowę ul. Lalki

Ulica Lalki doczeka się w tym roku remontu – oferty w przetargu nie przekroczyły budżetu inwestora. Więcej o planach miejskich drogowców można przeczytać tutaj.

Remont Warszawskiej i Jagiełły w 2025 roku

Jak wynika z komentarzy na stronie Zarządu Dróg Miejskich, drogowcy są w trakcie opracowywania projektu i dokumentacji dla gruntownej przebudowy obu ulic, ale właściwego remontu spodziewają się dopiero w przyszłym roku.

Rozstrzygnięto przetarg na dojazdy do wiaduktu WD-64

Dzielnica Ursus rozstrzygnęła przetarg na budowę dróg dojazdowych do wiaduktu-widmo, który stoi nieużywany od 10 lat. Niestety, póki co powstaną tylko drogi od strony Ursusa. Nadal czekamy na ogłoszenie przetargu przez powiat pruszkowski, który odpowiada na dojazdy z drugiej strony wiaduktu. Nadal są jednak szanse, że przejedziemy nim przed 12. urodzinami obiektu.

Gołąbki

Plany dla edukacji na Gołąbkach

Podobnie jak na Szamotach, radni uchylili przed wyborami rąbka tajemnicy w temacie inwestycji oświatowych. Wynika z nich, że w planach urzędu jest budowa:

  • Poradni psychologiczno-pedagogicznej przy ul. Królowej Bony – budowa do 2028 roku;
  • Przedszkole przy Henryka Brodatego – budowa do 2035 roku;
  • Szkoła podstawowa przy ul. Królowej Bony – budowa do 2040 roku;

W przypadku dwóch ostatnich inwestycji niezbędny będzie wykup terenu od osób prywatnych, co jednak będzie ułatwione przez obowiązywanie w tym miejscu planu miejscowego. Podobnie, trochę wygląda to na mobilizację przedwyborczą, ale na pewno będziemy trzymać kciuki i próbować wdrożyć te ambitne plany w życie.

Skorosze

Droga rowerowa i chodnik przy Jerozolimskich w 2028 roku

Jak wynika z informacji publicznej wyciągniętej przez ursuskich radnych, miasto stołeczne Warszawa zawarło trójstronne porozumienie z okolicznymi gminami w celu wybudowania brakującego fragmentu drogi rowerowej i chodnika od ul. Prystora do ul. Ryżowej. Termin zakończenia budowy to 31 sierpnia 2028 r.

Ciąg dalszy – poza granicami Warszawy – będzie realizowany przy okazji przebudowy tej ulicy przez samorząd województwa Mazowieckiego.

Deweloper wybuduje przedłużenie ul. Prystora

W ramach budowy nowego osiedla przy ul. Prystora powstanie przedłużenie tej ulicy do al. Jerozolimskich. Będzie możliwy wjazd do Ursusa od strony Śródmieścia oraz wyjazd w stronę Pruszkowa.

Przy okazji powstanie przejazd rowerowy przez Prystora, chodniki, a sama ulica będzie obsadzona po obu stronach szpalerami drzew. Termin realizacji nie jest znany, ale można go szacować na okolice 2026-2027 roku.

Przy okazji rozegrała się zabawna (no, może nie dla mieszkańców) afera o brak przejścia przez teren budowy. Co ciekawe, deweloper ustąpił i wytyczył tymczasowe i utwardzone przejście.

Czechowice

Remonty chodników na Drzymały i Kolorowej

Na platformie Marketplanet pojawił się nowy przetarg dotyczący remontu chodników na Skoroszach. Chodzi o dwie lokalizacje:

  • ul. Drzymały od ul. Kompanii AK „Kordian” do SP381;
  • ul. Kolorowej od ul. Bohaterów Warszawy do ul. Wapowskiego.

Do zamówienia dołączone są projekty – jak widać, zrobione zostanie absolutne minimum, czyli chodniki i wyjazdy z posesji. 

Pozostałe

Zakaz wydawania “wuzetek” w Ursusie

Czeka nas kilka lat bez dogęszczania Ursusa. A przynajmniej większej jego części. Dlaczego? Jak wynika z artykułu opublikowanego przez stołeczne wydanie „Wyborczej” winowajcą jest… Lotnisko Chopina, znane również jako Okęcie. Po zmianie przepisów za rządów Prawa i Sprawiedliwości władze lotniska musiały sporządzić nowy plan generalny na lata 2021-2040. Udało się to zrobić w połowie zeszłego roku.

Plan znacząco się powiększył – obejmuje teraz prawie całe Włochy, Ochotę, Mokotów, sporą część Woli, Bemowa, Wilanowa, Ursynowa oraz oczywiście Ursusa. A w strefie objętej planem nie można wydawać tzw. warunków zabudowy – wszystkie nowe inwestycje muszą być zgodne z Planami Miejscowymi.

Tymczasem planów miejscowych w Ursusie nie ma zbyt wiele. Pokryte jest nimi tylko 40% dzielnicy, konkretniej Gołąbki i Szamoty (a i te nie w całości). Oznacza to, że dla Starego Ursusa, Niedźwiadka, Skoroszy i Czechowic zgodnie z planem nie można wydać nowych “wuzetek”, a innej możliwości zdobycia zgody na budowę w zasadzie nie ma.

Dziennikarze donoszą, że zakaz wydawania nowych decyzji o warunkach zabudowy wszedł w życie w ciągu ostatniego miesiąca.

Wiadukt nad Globusową otwarty

Po trwającym nieco ponad rok remoncie otwarto wreszcie wiadukt nad ul. Globusową na Włochach, przywracając połączenie drogowe z Ursusa w stronę Odolan.

Przetarg na chodnik przy Świerszcza rozstrzygnięty

Zarząd Dróg Miejskich rozstrzygnął przetarg na chodnik przy ul. Świerszcza, dzięki czemu do końca roku zyskamy bezpieczne i wygodne przejście na Włochy.

Poprzedni odcinek:

Ursus Szamoty – Podsumowanie inwestycji – Luty 2024

Materiał KW Bezpieczny i Zielony Ursus.

Skip to content