Społeczeństwo,  Szamoty

Rada Osiedla Szamoty – podsumowanie protestu

Wczoraj urządziliśmy pod Urzędem Dzielnicy Ursus pikietę połączoną z konferencją prasową, aby zaprotestować przeciwko wyrzuceniu 750 podpisów mieszkańców do kosza bez weryfikacji, a potem udaliśmy się na sesję Rady Dzielnicy, aby upomnieć się o naszą sprawę. Mimo absolutnie paskudnej pogody zebrała się nas spora grupka, za co z całego serca dziękujemy – wiemy, że stanie na placu Czerwca 1976 w trakcie wichury to przyjemność z gatunku tych umiarkowanych.

Radni ewidentnie dobrze się przygotowali i zaczęli dyskusję od kwestii Rady Osiedla właśnie. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy.

Podpisy były weryfikowane

Po pierwsze – podjęto próbę weryfikacji podpisów. Ewidentnie udaną, ponieważ udało się zweryfikować po meldunkach 70 podpisów, z których 23 należały do osób zameldowanych. Urząd uznał jednak, że skoro tylko 23 się zgadzały, to nie ma sensu weryfikować pozostałych, bo i tak by ich zabrakło.

Nie jesteśmy o tym przekonani, podpisy zbierano i w terenie i metodą “door to door”, czyli chodząc po mieszkaniach – równie dobrze mogło ich wystarczyć albo różnica mogła być minimalna – niektóre z bloków są wszak zamieszkane od lat, a inne – dopiero od miesięcy.

Warto zauważyć, że na komisji deklarowaliśmy gotowość dozbierania brakujących podpisów wśród zameldowanych mieszkańców, ale zostało to zbyte milczeniem.

Rada Dzielnicy powoła Rady Osiedli dla całego Ursusa

Po drugie – Rada Dzielnicy deklaruje, że powoła Rady Osiedli niezależnie od uzbieranych podpisów, na swój wniosek. Tak, nie Radę Osiedla Szamoty, a rady wszystkich osiedli w Ursusie. Prace mają zacząć się w styczniu od wyznaczenia granic osiedli. Bardzo nas ciekawi, jakie będzie podejście radnych do tego procesu.

Szanujemy ekspertyzy historyczne, ale wytyczenie granic zgodnie z przebiegiem XIX-wiecznych wsi może być zupełnie nieadekwatne do stanu obecnego. Naszym zdaniem granice osiedli powinny być tożsame z charakterem zabudowy, który się w nich obecnie znajduje – wydaje się nam oczywiste, że np. mieszkańcy bloków na Niedźwiadku mają wspólne interesy przede wszystkim z innymi mieszkańcami bloków na Niedźwiadku, niekoniecznie z mieszkańcami historycznych Gołąbek.

Ale póki co nie krytykujemy, bo efektu prac nie znamy.

Wniosek pozostawiony bez rozpatrzenia

Po trzecie – w związku z powyższym nasz wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia. Co z nim dalej zrobimy? To już musimy gruntownie przedyskutować i podjąć decyzję. Póki co skargi raczej nie będziemy składać, ale na pewno poddamy analizie wszystkie za i przeciw, jak również przyjrzymy się decyzjom Rady Dzielnicy od strony formalnej.

Nadal stoimy przy swoim, że numerów PESEL zbierać nie możemy – co prawda p. przewodniczący Rady Dzielnicy mówił, że jest to dopuszczalne, ale z drugiej strony żaden z miejskich wzorów kart podpisów nie uwzględnia takich numerów, a opinia RPO na ten temat wydaje się być jednoznaczna.

Potwierdzeniem naszej opinii wydaje się być fakt, że listy podpisów zawierające imię, nazwisko i adres były jednak weryfikowane – i to z sukcesem.

Co teraz?

Czekamy na harmonogram prac Rady Dzielnicy w sprawie Rad Osiedli, trzymamy za słowo, że styczeń faktycznie będzie oznaczał start prac. Jednocześnie przypominamy, że choć obowiązek meldunkowy jest de facto martwy, to warto go dopełnić żeby liczba mieszkańców została wreszcie odwzorowana w urzędowych statystykach, a jeżeli to niemożliwe, to przynajmniej dopisać się do stałego rejestru wyborców.

Póki co – jak pokazuje niedawna decyzja wojewody ws. wyborów samorządowych – oficjalnie w latach 2021-2022 przybyło raptem… 344 mieszkańców. W związku z tym na większe zmiany nie ma co liczyć, nawet jeżeli realnie mieszkańców jest dużo więcej.

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim zaangażowanym (w tym specjalnemu gościowi – Krystianowi Głuchowi – Radnemu Osiedla Olszyna , który opowiedział o działaniu jednostki niższego rzędu w praktyce), dzielnicowym radnym oraz zarządowi dzielnicy za dużo bardziej wyrozumiałe i proobywatelskie podejście niż ostatnim razem.

My naprawdę nie gryziemy, a Rady Osiedli służą przede wszystkim temu, aby wspierać Radę Dzielnicy!

Skip to content