Podsumowanie

Podsumowanie roku 2023 w stowarzyszeniu Bezpieczny i Zielony Ursus

Zapraszamy serdecznie do lektury pierwszego podsumowania roku z perspektywy naszego stowarzyszenia! To było bardzo intensywne 12 miesięcy, w trakcie których udało nam się wyjść z Szamot i rozpocząć współpracę z gronem wspaniałych ludzi z każdego zakątka Ursusa. Mamy nadzieję, że kolejny rok przyniesie nowe wyzwania… oraz nowe sukcesy!

Bezpieczeństwo na Szamotach

Rok 2023 zaczęliśmy petycją ws. zmiany organizacji ruchu przy Gierdziejewskiego. Prosiliśmy Zarząd Dróg Miejskich o wysepki przy przejściach oraz wprowadzenie parkowania równoległego na jezdni. Choć petycja została ona rozpatrzona pozytywnie (zobowiązano się do budowy azyli przy pasach i sporządzono nowy projekt organizacji ruchu), realizacji w terenie nie doczekaliśmy się po dziś dzień.

Luty i marzec upłynęły pod znakiem domagania się przez Krzyśka Daukszewicza poprawy bezpieczeństwa na Posagu 7 Panien (ponownego montażu wysepek, odmalowania pasów oraz remontu nawierzchni). Mimo zapewnień władz dzielnicy, że uda się zrealizować te zmiany do maja, ostatecznie stało się to dopiero na przełomie października i listopada. 

Wzięliśmy też udział w wizji lokalnej okolic ul. Dyrekcyjnej z dyrektorem oraz pracownikami Biura Zarządzania Ruchem Drogowym, co zaowocowało zmianami “w terenie” – wymalowaniem nowych przejść dla pieszych i ustawieniem słupków w miejscach, w których nielegalne parkowanie ograniczało widoczność.

Komunikacja, porządek i piknik sąsiedzki

W kwietniu z inicjatywy Michała Sutyńca goniliśmy z Ursusa wesołe miasteczko, które funkcjonowało bez ważnych badań technicznych, za to z częścią obsługi technicznej “pod wpływem”. Okazało się to być trudniejsze niż się spodziewaliśmy przez gąszcz wzajemnie sprzecznych przepisów, ale w końcu doszło do skutku.

Okazało się też, że Urząd Dzielnicy znalazł środki na doprowadzenie do porządku działki oświatowej przy Posagu 7 Panien, o co apelowaliśmy jeszcze pod koniec 2022 roku, gdy miasto wykupiło ten teren.

Maj powitał nas przywróceniem lustra parabolicznego przy ul. Tomcia Palucha, o co również zabiegał od jakiegoś czasu Michał, mając na względzie kwestie bezpieczeństwa.

W czerwcu złożyliśmy do Zarządu Transportu Miejskiego petycję ws. wakacyjnych cięć rozkładów jazdy, w której prosiliśmy urzędników o zlitowanie się nad mieszkańcami dzielnicy i nie ścinanie połączeń tak bardzo w związku z chaosem na kolei. W odpowiedzi zdecydowano się wydłużyć autobusy linii 177 kierując do ich obsługi autobusy przegubowe – jak się okazało, już na stałe. 

Zorganizowaliśmy też piknik sąsiedzki na Szamotach – wszystko to dzięki wsparciu z Fundacji Stocznia oraz użyczeniu terenu przez Urząd Dzielnicy Ursus. Choć trafiliśmy w wyjątkowo deszczowy weekend, deszcz omijał Eko Park, a sądząc po komentarzach integracja sąsiedzka okazała się być wyjątkowo udana. Liczymy na to, że w 2024 będzie powtórka!

Budżet Obywatelski, urodziny wiaduktu i Rada Osiedla

Lipiec rozpoczął się dużym sukcesem w Budżecie Obywatelskim. Dzięki Waszym głosom do realizacji zostały skierowane aż cztery projekty złożone przez członków Zielonego Ursusa:

  • Bezpieczny Ursus – załatajmy dziury w sieci dróg rowerowych (2278 głosów);
  • Zielony Ursus – duże drzewa przy dzielnicowych ulicach (2260 głosów);
  • Bezpieczny Ursus – zadbajmy o bezpieczeństwo pieszych na przejściach (2142 głosów);
  • Oświetlenie w alejce przy boisku OSiR (1048 głosów);

Rozpoczęliśmy także starania o zachowanie zabytkowego muru Zakładów Mechanicznych przy ul. Traktorzystów. Projekt do Budżetu Obywatelskiego zakładający wyczyszczenie i odmalowanie bramy do zakładów został wcześniej odrzucony przez urzędników “z powodów własnościowych”, ale okazało się, że pochodzące z 1924 roku ogrodzenie jednak jest własnością Dzielnicy Ursus. 

Mamy nadzieję, że przy wsparciu Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Stołecznego Konserwatora Zabytków uda się odnowić i zachować choć fragment muru, aby przypominał o przemysłowym dziedzictwie dzielnicy oraz przedwojennej Polski.

W sierpniu złożyliśmy zainicjowany przez Alana Rynio wniosek o powołanie Rady Osiedla Szamoty poparty 750 podpisami mieszkańców. Zaapelowaliśmy do Rady Dzielnicy o szybkie rozpatrzenie wniosku oraz zaznaczyliśmy, że nie wszyscy mieszkańcy podpisani na liście mają meldunki na terenie dzielnicy (część ze względów formalnych, np. zwłoki w przekazaniu aktu własności). 

Niestety, do wyborów parlamentarnych w październiku urzędnicy nie kiwnęli w tej sprawie palcem, a jesień przyniosła nieprzyjemne niespodzianki w postaci odmowy policzenia podpisów oraz absurdalnych zarzutów ze strony urzędników, radnych i burmistrza (padły m.in. skandaliczne słowa, że niezameldowane osoby nie są dla urzędu mieszkańcami).

Ostatecznie, po naszym uczestnictwie w komisji Sportu, Kultury i Spraw Społecznych oraz pikiecie na sesji Rady Dzielnicy radni zgodzili się na powołanie z własnej inicjatywy Rad Osiedli… dla całego Ursusa. Proces ma się zacząć w styczniu 2024 roku, ale jak długo potrwa? Tego nie wiemy, ale na pewno będziemy dopingować radnych i trzymać rękę na pulsie.

Z całego serca dziękujemy radnemu osiedla Olszyna Krystianowi Głuchowi oraz burmistrzowi dzielnicy Bielany Grzegorzowi Pietruczukowi za wsparcie w tej sprawie.

Zorganizowaliśmy też uroczyste 10 urodziny wiaduktu WD-64, znanego jako Wiadukt Bez Dojazdów. Był tort, dmuchanie świeczek oraz sprzątanie okolicy. Nie śpiewaliśmy natomiast “sto lat”, żeby nie zapeszyć – w końcu według deklaracji Urzędu Dzielnicy budowa dróg dojazdowych ma się zacząć już w przyszłym roku. Za wsparcie dziękujemy też radnej Warszawy Agacie Diduszko-Zyglewskiej!

We wrześniu przesadzaliśmy irysy z Bemowa (zostały posadzone na terenie Eko Parku za Bazarkiem), złożyliśmy również petycję ws. ograniczeń tonażowych na Szamotach zainicjowaną przez Ryszarda Znyka – tutaj sukces był umiarkowany, bo choć ograniczenia stanęły m.in. przy Herbu Oksza czy Quo Vadis, to są notorycznie ignorowane, a na objęcie dalszymi zmianami Posagu 7 Panien czy pozostałych ulic na Szamotach poczekamy jeszcze kilka lat.

W ramach małych działań – “niewidzialna ręka” pomogła zbudować tymczasowy zjazd z chodnika przy ul. Taylora, na czym skorzystali zwłaszcza rodzice spacerujący z wózkami dziecięcymi.

Plany miejscowe, zmiany w projekcie skrzyżowania na Skoroszach i Lex Deweloper

W październiku zaangażowaliśmy się z inicjatywy Karola Bąkowskiego w proces składania uwag do projektów planów miejscowych na Skoroszach – apelowaliśmy przede wszystkim o więcej zieleni oraz zmianę przeznaczenia części niezagospodarowanych jeszcze terenów na parki i skwery, choć nie zabrakło także postulatów dotyczących nowych połączeń drogowych oraz uwzględnienia w planach infrastruktury dla pieszych i rowerzystów.

Dostaliśmy także potwierdzenie, że walka Michała Sutyńca oraz przedstawicieli okolicznych wspólnot mieszkaniowych o zmiany w projekcie skrzyżowania ul. Tomcia Palucha, Starodęby i Sosnkowskiego zakończyła się sukcesem – miasto wykluczyło tranzyt przez ul. Tomcia Palucha i zmieniło organizację ruchu na okolicznym rondzie na tzw. “rondo turbinowe”.

Udało się również zorganizować spotkanie w Urzędzie Dzielnicy ws. zalań na Skoroszach – poznaliśmy stan prawny oraz techniczny infrastruktury burzowej, usłyszeliśmy też pierwsze deklaracje odnośnie terminów budowy nowych rur, póki co mało optymistyczne (projektowanie dopiero w przyszłym roku, budowa po 2025). Ucieszyło nas natomiast, że Urząd Dzielnicy bierze pod uwagę wykorzystanie zieleni do retencji wody – być może część zmian uda się wykonać wcześniej i nieco zmniejszyć skalę problemu.

Z małych sukcesów – Łukasz Oklesiński wyprosił w Urzędzie Dzielnicy włączenie oświetlenia nocnego na tyłach DK “Portiernia”, Marcin Dziubak zorganizował zbiórkę karmy dla schroniska w Celestynowie, Krzysiek Daukszewicz z Michałem Sutyńcem wystarali się o przestawienie słupów oświetleniowych stojących na środku przejść dla pieszych przy ulicy Regulskiej. 

Krzysiek z Karoliną Sowińską zorganizowali także szybką akcję rozdawania gorącej herbaty wyborcom, którzy utknęli w wielogodzinnej kolejce do komisji wyborczej.

W listopadzie zyskaliśmy oficjalne potwierdzenie, że walka Karoliny Sowińskiej oraz społeczności mieszkańców osiedla Ursus Centralny ws. Lex Deweloper na Szamotach zakończyła się sukcesem – deweloper odstąpił od planów zabudowy działki oświatowej i postawienia na nich 8-piętrowych bloków.

Sukcesem zakończyły się też trwające ponad rok starania Krzyśka Daukszewicza o tymczasowe połączenie ul. Herbu Oksza – choć urzędnicy zarzekali się, że deweloper w życiu nie zgodzi się na takie rozwiązanie, nieoczekiwanie pewnego dnia pracownicy ułożyli pieszy szlak z betonowych płyt i oznakowali go jako dostępne dla mieszkańców przejście. Jak to mówią – presja ma sens.

Rok zakończyliśmy włączeniem się w akcję Szlachetna Paczka oraz dopingowaniem PKP w sprawie naprawy systemu informacji pasażerskiej na stacji PKP Ursus. Tradycyjnie też wyciągaliśmy od rozmaitych urzędów informację publiczną, czy to w sprawie ul. Licencyjnej czy przebudowy Gierdziejewskiego – ale na efekty tej pracy będzie trzeba poczekać do 2024 roku.

Podziękowania

Wszystko to było możliwe rzecz jasna tylko dzięki Waszemu wsparciu. W związku z tym chcieliśmy podziękować za wszystkie miłe słowa i gesty – zrobimy wszystko, aby w 2024 również nie zawieść Waszego zaufania oraz oczekiwań 🙂

Szczególnie dziękujemy Anecie Czuryło, Agacie Szymanek oraz Dorocie Kujawskiej z inicjatywy RSMtoMy, które aktywnie wspierały nas w działaniach i wspomagały swoją ekspercką wiedzą o dzielnicy, Agnieszce Gorzkowskiej z Izby Tożsamości Ursusa, Stefanowi Sobczakowi i grupie “Od Ursusa – Do Ursusa” będącej dla nas źródłem nieustającej inspiracji, Dawidowi Rentfleiszowi za nakręcenie świetnego dokumentu o Zakładach oraz Jackowi Sulewskiemu i Michałowi Szmagajowi za pomoc w działaniach na starym Ursusie.

Jeżeli o kimś zapomnieliśmy – najmocniej przepraszamy!

Skip to content