Kultura,  News

Jakiego życia kulturalnego chcemy w Ursusie?

Nadal nie wiemy, jak będzie wyglądać życie kulturalne Ursusa, gdy Arsus będzie musiał opuścić dotychczasową siedzibę na Traktorzystów. Obecna warunki umowy przewidują działalność Ośrodka Kultury do końca maja bieżącego roku.
🟢Czy Miś, Kolorowa i Portiernia, a także Biblioteka wystarczą, by nie tylko zaspokajać, ale też pobudzać potrzeby kulturalne 70 000 mieszkańców naszej dzielnicy? Dzielnicy, w której rodzi się najwięcej dzieci w całej Warszawie i gdzie najszybciej rośnie liczba mieszkańców. Czy ta oferta, która jest obecnie, jest wystarczająca?
🟢Dyskusja wokół budowy nowego budynku to okazja, byśmy wspólnie jako mieszkańcy dzielnicy mogli powiedzieć, jakiej kultury chcemy w Ursusie. Czy mają to być tylko działania sekcji artystycznych, scena i kino? Jak ursuskie instytucje kultury mogą współpracować z organizacjami pozarządowymi, nie tylko z naszej dzielnicy, ale całej Warszawy? Jak mieszkańcy mogą realizować oddolne inicjatywy?
🟢Do końca 2025 roku Miasto Stołeczne Warszawa wdraża strategię, której częścią jest program “Kultura blisko domu”. Czy faktycznie dla każdego mieszkańca naszej dzielnicy atrakcyjna i włączająca go oferta kultura jest tak blisko domu? W innych dzielnicach widzimy, jak życie kulturalne nie tylko integruje mieszkańców, ale też buduje ich tożsamość i związek z dzielnicą. Bardzo byśmy chcieli, by Bezpieczny i Zielony Ursus był także Ursusem kulturalnym, w którym każdy mieszkaniec znajdzie coś dla siebie.
Dlatego proponujemy:
👉 utworzenie Miejsca Aktywności Lokalnej na Skoroszach;
👉 konkurs na oddolne inicjatywy kulturalne mieszkańców;
👉 realizację większej liczby działań dotyczących historii Ursusa, które będą atrakcyjne dla nowych mieszkańców;
👉 utworzenie klubu młodzieżowego, by młodzież z Ursusa mogła w nim bezpiecznie i twórczo spędzać czas, niekoniecznie uczestnicząc w sekcjach artystycznych (bo jak pokazują badania młodzieży, oni przede wszystkim chcą spędzać czas ze sobą);
👉 więcej działań z zakresu animacji społeczno-kulturalnej, które pozwalają mieszkańcom poznawać się wzajemnie i budować relacje społeczne, chociażby jednodniowe muzea osiedli czy święta ulic;
👉 utworzenie przestrzeni do wspólnego działania, np. maker space, którego wielkim fanem jest nasz kandydat Michał Szmagaj.
Materiał KW Bezpieczny i Zielony Ursus
Skip to content