Infrastruktura,  Niedźwiadek,  Szamoty

Ursus Szamoty – Podsumowanie inwestycji – Grudzień 2023

Zapraszamy na jubileuszowy odcinek comiesięcznego podsumowania miesiąca na Szamotach (i nie tylko). Pierwsze podsumowanie ukazało się na blogu Krzyśka Daukszewicza w grudniu 2021 roku, także seria trwa już dwa lata – i pewnie prędko się nie skończy, bo sporo jeszcze zostało do wybudowania.

Przedszkole przy Hennela gotowe na nowy rok szkolny

Władze dzielnicy poinformowały, że budowa przedszkola przy Hennela idzie zgodnie z planem – w marcu otwarta zostanie rekrutacja do nowej placówki, a pierwsze dzieci powinna przyjąć już w lipcu 2024 roku. Przed nami jeszcze odbiory, ale trzymamy kciuki, aby wszystko poszło dobrze.

Na zakończenie czeka jeszcze epopeja z budową szkoły (planowana na 2024 rok).

Tymczasowe rondo na skrzyżowaniu Posagu, Gierdziejewskiego i Czerwonej Drogi w połowie 2024 roku

Jak wynika z korespondencji wydobytej przez Marcina Dziubaka, Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym planuje utworzenie na felernym skrzyżowaniu tymczasowego ronda, aby trochę rozładować problem korków, w których obecnie tkwią zarówno kierowcy jak i pasażerowie komunikacji zbiorowej. Realizacja planowana jest na połowę 2024 roku. Oby tym razem udało się dotrzymać obietnicy…

Docelowo skrzyżowanie zostanie przebudowane, najprawdopodobniej na skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną i wydzielonymi fazami do skrętu.

Skrzyżowanie Hennela z Silnikową już przejezdne

Budowa tego krótkiego odcinka ulic potoczyła się w tempie wręcz ekspresowym, zwłaszcza w porównaniu do notorycznie przeciągających się inwestycji prowadzonych przez deweloperów. 

Teraz czekamy na dalszą część ulicy Hennela i docelowe połączenie jej z ul. Traktorzystów.

Licencyjna czeka na wpłatę równowartości odszkodowań

Budowa ulicy Licencyjnej na północy Szamot uzależniona jest na ten moment od wpłacenia przez inwestora (najpewniej budującą pobliski magazyn logistyczny firmę Crossbay) pieniędzy za wywłaszczenia właścicieli działek, które są niezbędne aby doprowadzić drogę do ul. Gierdziejewskiego.

Jeżeli dojdzie do tego w miarę niebawem, szacujemy, że ulica może zostać wybudowana do połowy 2025 roku. Nie wiadomo jednak, co dalej z budową samego magazynu – rozmaite scenariusze rozważaliśmy we wpisie poświęconym hali i przyszłemu zagospodarowaniu terenu dookoła.

Budowa Posagu i Habicha stoi

Poza przesunięciem przystanku autobusowego na Posagu 7 Panien i drobnych prac na Habicha, chwilowo na budowie nic się nie dzieje. Najbliższe tygodnie mają przynieść znaczące ochłodzenie, więc pewnie na asfalt na Habicha jeszcze trochę poczekamy. Tymczasem na Habicha wprowadzono nową organizację ruchu – ulica zmieniła się w jednokierunkową, pozwalając na przejazd od Posagu 7 Panien do Kompanii AK “Goplana”.

Na gotowej części ul. Habicha tymczasem trwa rozjeżdżanie zieleni, wyszczerbianie krawężników przez zawracające ciężarówki i tym podobne “atrakcje”. Jest to smutna konsekwencja braku zjazdów na posesję (zamiast nich są tylko przejazdy przeciwpożarowe z ekokratki) oraz braku wygrodzeń. 

Tak jak się spodziewaliśmy, bez płotków i słupków sytuacja jest nie do uplinowania. Na szczęście ulica nie jest jeszcze odebrana, więc pewnie braki zostaną uzupełnione. Ale tylko raz. Potem zniszczenia będzie musiała naprawiać dzielnica – z naszych pieniędzy.

Korekty chodnika przy 43 KD-D

Marcinowi udało się także ustalić, że nietypowy przebieg chodnika wynika z… chęci zachowania drzew, które ostatecznie i tak wycięto. Jak piszą urzędnicy, jest szansa na delikatną korektę przebiegu jeszcze na koszt dewelopera. Trzymamy kciuki, aby się udało.

Budowa placu 53KPP

Ronson buduje pierwszą część placu publicznego znanego w planie miejscowym jako 53KPP i znajdującego się przy ul. Silnikowej i ul. Taylora – dalsza część zostanie wybudowana przez dzielnicę przy okazji budowy Domu Kultury przy Gierdziejewskiego.

Sam plac wygląda póki co dość betonowo i ponuro, ale według koncepcji wypracowanej przez Biuro Architektury i dewelopera ma służyć m.in. jako miejsce do rozstawienia ogródków gastronomicznych oraz urządzania letnich eventów z Domu Kultury.

Jak dowiedział się Marcin Dziubak, docelowe zagospodarowanie obejmie 47 platanów klonolistnych oraz 2000 sztuk rozmaitych krzewów i traw ozdobnych. Mamy nadzieję, że efekt końcowy nas nie zawiedzie.

Silnikowa z pozwoleniem na budowę

Wydano pozwolenie na budowę na krótki odcinek ul. Silnikowej pomiędzy ul. Habicha a ul. Herbu Oksza. Nie wiadomo, kiedy deweloperzy planują rozpocząć prace budowlane, ale będziemy przyglądać się sprawie. Termin przekazania drogi w ręce dzielnicy to koniec 2025 roku.

Nowe osiedle na rogu Posagu 7 Panien i Gierdziejewskiego

Firma Equilis rozpoczęła sprzedaż nowego osiedla na Szamotach – zajmie teren pomiędzy ulicami Gierdziejewskiego, Posagiem 7 Panien oraz Taylora. Co ciekawe, osiedle będzie o jedno piętro niższe od pozostałych budowanych w okolicy. Rzadki przypadek, gdy deweloper nie żyłuje PUM do maksimum.

Odmowa wydania warunków zabudowy dla osiedla Amelii Investments

Z nieznanych dla nas przyczyn odmówiono wydania WZ-ki dla osiedla firmy Amelii Investments, które miało powstać na działce za Korursem. Osiedle powstanie na obszarze, który jest wyłączony z planu miejscowego i zapewne po poprawieniu wniosku warunki zabudowy zostaną w końcu wydane. 

Jeżeli tak się stanie, będzie to niestety drugie osiedle na Szamotach które będzie mogło zostać legalnie ogrodzone.

Postępy na Keniga

Remont skrzyżowania Keniga i Orląt Lwowskich ruszył, ale jakoś tak nieśmiało. Objazdy pozostają w mocy, natomiast kiedy skończy się wymiana asfaltu – nie wiadomo. Mogą w niej niestety przeszkodzić mrozy.

Postępy na Orłów Piastowskich

Podobnie jak w przypadku Keniga nie ma jakichś spektakularnych postępów. Być może przełom jesieni i zimy to jednak nie jest najlepsza pora na prowadzenie takich prac?

Skip to content