Bez kategorii

Ursus – Podsumowanie inwestycji – Czerwiec 2024

Zapraszamy do lektury kolejnego podsumowania miesiąca obejmującego wiadomości inwestycyjne (i nie tylko) z Ursusa za czerwiec 2024 roku. Choć w wakacje zazwyczaj nie dzieje się zbyt dużo, tym razem czerwiec obfitował w rozmaite wydarzenia. Zapraszamy do lektury!


Niedźwiadek


Koniec remontu ul. Lalki

Zakończyły się prace przy ul. Lalki. Zakres remontu obejmował wymianę nawierzchni na ul. Lalki oraz rondzie Emilii Malessy “Marcysi”, likwidację zatoki autobusowej, poszerzenie chodnika, ustawienie nowej wiaty przystankowej oraz powiększenie pasów zieleni przy ulicy.

fot. Zarząd Dróg Miejskich Warszawa

Remont był krótki, ale bardzo uciążliwy. Minus dla Zarządu Dróg Miejskich za rozpoczęcie prac przed zakończeniem utrudnień na kolei oraz wprowadzenie ruchu jednokierunkowego tuż przed rozpoczęciem wakacji. Można było wystartować tydzień później i nieco zmniejszyć skalę utrudnień.

Na nasz wniosek zlecono też do poprawy fragment chodnika, którego wysokość “nie zgodziła się” z wejściem na sąsiednią posesję.

Zaczęły się prace nad dojazdem do wiaduktu WD-64

Wykonawca wszedł na budowę drogi dojazdowej do wiaduktu WD-64. Droga rowerowa prowadząca po wiadukcie będzie nieprzejezdna do końca remontu z uwagi na zmianę jej przebiegu.

fot. Piotr Cieślik

Ponadto Piastów wykupił już działki potrzebne do budowy drugiej części dróg dojazdowych, ale nadal potrzebne są środki na ich budowę – czekamy w tej sprawie na reakcję Rady Warszawy. Jeżeli nie nastąpi do końca lipca – znowu zorganizujemy urodziny na wiadukcie, choć tym razem z nieco innym transparentem.

fot. Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy

Zamknięty przejazd drogowy w ciągu ul. Warszawskiej

PKP nieoczekiwanie zamknęło w weekend 29-30 czerwca przejazd drogowy w ciągu ul. Warszawskiej. Jak się okazuje, jest to remont ratunkowy o którym dosłownie nikomu nie powiedziano – zaskoczona była zarówno dzielnica Ursus, jak i miasto Piastów oraz Zarząd Transportu Miejskiego. 

fot. Mirek Ganiec – radny miasta Piastowa

Na kolejny tydzień planowana jest podobno druga część prac – czekamy jeszcze na oficjalne potwierdzenie tej informacji.

Niestety, przy okazji PKP nie wybudowało brakującego przejazdu dla rowerów, choć po stronie Warszawy już trwają przygotowania do budowy drogi rowerowej. Oceniamy to jednoznacznie negatywnie i wzywamy kolejarzy do poprawy projektu.


Skorosze


Ruch wahadłowy na Prystora

Ze względu na konieczność doprowadzenia przyłączy do okolicznej budowy, na krótkim odcinku ul. Prystora między Ryżową a Składkowskiego wprowadzono ruch wahadłowy na ok. 2 tygodnie.


Szamoty


Ruch jednokierunkowy na połowie ul. Posagu 7 Panien

Obecnie cały objęty remontem fragment Posagu (od Herbu Oksza do 43-KDD oraz osiedla Next Ursus) jest jednokierunkowy w stronę Gierdziejewskiego. Mieszkańcy Habicha mogą objechać wyłączony odcinek jadąc do ul. Kompanii AK “Goplana” oraz ul. Herbu Oksza. 

fot. karolx / Skyscrapercity.com

Na plus – wyraźnie ruszyły prace nad budową ulicy, jedna połówka jest już pokryta asfaltem, wybudowano także połowę ronda przy Habicha. To, że będzie wykorzystywana jako parking było pewne, także mamy to już za sobą…

Trwa budowa ulicy Habicha od Giserskiej do Silnikowej

Deweloper ruszył z pracami na Habicha. Projekt ulicy znajdziecie poniżej. 

fot. Urząd Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy

Jak widać, w tym przypadku miejscy planiści uwzględnili wnioski okolicznych wspólnot o zjazdy na posesję. Pokazuje to, że przy budowie poprzednich odcinków ulicy popełniono błędy projektowe. Cieszymy się, że ktoś uczy się na błędach, ale też oczekujemy naprawy poprzednich wpadek i budowy zjazdów na posesję na całej długości ulicy!

fot. Okles / Skyscrapercity.com

Przy okazji – deweloper wykopał z ziemi zbiornik wypełniony substancją ropopochodną. Nasz radny Krzysztof Daukszewicz spytał urzędu, co z utylizacją zbiornika oraz rekultywacją terenu. Pani wiceburmistrzyni Lewandowska odpowiedziała, że Urząd Dzielnicy wystąpił z wnioskiem do WIOŚ o przeprowadzenie kontroli na miejscu.

fot. outskirts / Skyscrapercity.com

Equilis zaczął prace przy Taylora

Na placu budowy osiedla pomiędzy ul. Taylora a ul. Gierdziejewskiego pojawił się ciężki sprzęt, trwają roboty ziemne. Przy okazji trwają prace przy budowie kanalizacji burzowej w ciągu ulicy Taylora, przez co droga jest nieprzejezdna na odcinku od Giserskiej do Posagu 7 Panien.

Odwierty na działce oświatowej pomiędzy Hennela a Quo Vadis

Zaczęły się odwierty na działce oświatowej znajdującej się vis a vis obecnie budowanego zespołu szkolno-przedszkolnego na Szamotach. Nie wiadomo, na czyje zlecenie oraz czy zapowiada to start nowej inwestycji oświatowej. Z innych źródeł wiadomo jednak, że wstępne plany budowy prywatnej szkoły były już uwzględniane w miejskich projektach.

Nowe budowy na Ogniowej do 2026 roku

Na Szamotach pojawił się nowy deweloper, który planuje realizację dwóch nowych inwestycji przy ulicy Ogniowej. Nie wiemy jeszcze, jaki jest zakres umowy na budowę okolicznej infrastruktury w ramach art. 16 ustawy o drogach publicznych. Wiadomo natomiast, że jedna z inwestycji zakłada adaptację kilku ścian budynku dawnej ładowni akumulatorów.

fot. DWE Group / Materiały Inwestora

Gołąbki


Zamontowano już pierwsze progi zwalniające

Jak donoszą czytelnicy, zamontowano już część nowych progów zwalniających zaplanowanych do montażu na Gołąbkach – konkretniej przy ul. Królowej Bony. Wiemy, że w kolejce są też progi na ul. Henryka Brodatego, gdzie mieszkańcy bardzo narzekają na przekraczanie dozwolonej prędkości i problemy z wyjazdem z osiedli.


Ogólne


Wyłoniono wykonawcę nowego Domu Kultury

Wybrano wykonawcę 1. etapu budowy nowego Domu Kultury przy rondzie Emilii Malessy “Marcysi” i ul. Gierdziejewskiego. W lipcu planowane jest podpisanie umowy, następnie w ciągu 22 miesięcy ma nastąpić wybudowanie obiektu.

Nowy rozkład jazdy pociągów

Od 9 czerwca obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów w związku z otwarciem peronów 1, 2 i 3 na stacji Warszawa Zachodnia oraz powrotu połączeń WKD. Pierwszy dzień był dość niefortunny i miało miejsce sporo opóźnień. Na szczęście kolejne dni przyniosły już stabilizację i poprawę sytuacji.

fot. PKP Polskie Linie Kolejowe

Biletomat wrócił na PKP Ursus

Automat biletowy został zabrany spod stacji, a później pod nią wrócił. Dlaczego zniknął – nie wiadomo, odpowiedzi na interpelację się nie doczekaliśmy 🙂

fot. Krzysztof Daukszewicz
Skip to content