Co dalej z hałasem w Ursusie?
Jakiś czas temu zaczęliśmy starania o podwyższenie ekranów akustycznych wzdłuż S2 na wysokości Czechowic oraz szeregu innych, drobniejszych działań dotyczących zabezpieczenia przed hałasem – m.in. kwestii ekranów akustycznych na wiadukcie w ciągu ul. Gierdziejewskiego oraz uzupełnienia ekranów przy ul. Traktorzystów.
—
Niestety – póki co nie mamy żadnych dobrych wieści. Ale po kolei:
1️⃣ Konsultacje społeczne ws. nowego Programu Ochrony Środowiska Województwa Mazowieckiego – choć raport jeszcze się nie ukazał, to można już zapoznać się z wykazem uwag. Niestety, wszystkie uwagi z Ursusa zostały odrzucone. Uzasadnienie? Prawie zawsze takie samo – lokalizacja nie znajduje się wśród najbardziej zagrożonych hałasem.
2️⃣ Pismo do Zarządu i Rady Dzielnicy Ursus – zostało przekazane do Województwa Mazowieckiego oraz do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dostaliśmy już odpowiedź, w której GDDKiA podkreśla, że nie dostawało skarg na hałas w okolicach Czechowic – można to zmienić, wysyłając do drogowców pismo pod adres:
Adres: ul. Wronia 53, 00-874 Warszawa
Email: kontakt@gddkia.gov.pl
Dodatkowo Zarząd Dzielnicy zwrócił się do Województwa Mazowieckiego z prośbą o wykonanie powtórnych badań hałasu, w związku z tym, że obecne są już nieaktualne z powodu zwiększonego ruchu związanego z otwarciem nowych odcinków dróg w okolicy Warszawy.
3️⃣ Pismo do PKP PLK ws. uzupełnienia ekranów akustycznych – do tej pory nie doczekało się odpowiedzi. Niemniej jednak będziemy starać się o spotkanie z kolejarzami, aby porozmawiać o tym problemie ponownie, a przy okazji poruszyć kwestię możliwości obsadzenia istniejących ekranów pnączami, tak jak przy ul. Orląt Lwowskich.
4️⃣ W kwestii rozbudowy Lotniska Chopina dowiedzieliśmy się, że choć wzrośnie liczba operacji powietrznych, to poziom hałasu nie ulegnie zmianie. Nie wiemy jak to możliwe, ale zdaniem władz lotniska tak właśnie będzie.
—
Podsumowując – póki co nadal jesteśmy na początku drogi, choć pierwszy krok został poczyniony. Teraz najlepszy sposób to pisać skargi i zgłaszać uciążliwości. Jeżeli potrzebujecie pomocy w napisaniu takiego pisma – jesteśmy do dyspozycji.
Instytucje, do których warto się zwrócić:
🟢 ZDM (wiadukt na Gierdziejewskiego): ul. Chmielna 120, 00-801 Warszawa; kancelaria@zdm.waw.pl
🟢 PKP PLK (ekrany przy torach): ul. Targowa 74, 03-734 Warszawa; sekretariat.itie@plk-sa.pl
🟢 GDDKiA (ekrany wzdłuż S2): ul. Wronia 53, 00-874 Warszawa; kontakt@gddkia.gov.pl
—
Nasi radni również zwrócą się z prośbami do w/w o przyjrzenie się sprawie oraz powtórzenie badań dotyczących uciążliwości akustycznej. Trzeba działać dalej.
PS. Wiemy, że jest też problem z hałasem drifterów kręcących bączki pod Leroyem na Połczyńskiej. Tutaj niestety trzeba zgłaszać, zgłaszać i jeszcze raz zgłaszać na policję. Można też pisać skargi na nie podejmowanie interwencji do komisariatu na Bemowie – ul. Raginisa 4, 01-317 Warszawa.