Czechowice,  Gołąbki,  Szamoty

Co dalej z hałasem w Ursusie?

Jakiś czas temu zaczęliśmy starania o podwyższenie ekranów akustycznych wzdłuż S2 na wysokości Czechowic oraz szeregu innych, drobniejszych działań dotyczących zabezpieczenia przed hałasem – m.in. kwestii ekranów akustycznych na wiadukcie w ciągu ul. Gierdziejewskiego oraz uzupełnienia ekranów przy ul. Traktorzystów.

Niestety – póki co nie mamy żadnych dobrych wieści. Ale po kolei:

1️⃣ Konsultacje społeczne ws. nowego Programu Ochrony Środowiska Województwa Mazowieckiego – choć raport jeszcze się nie ukazał, to można już zapoznać się z wykazem uwag. Niestety, wszystkie uwagi z Ursusa zostały odrzucone. Uzasadnienie? Prawie zawsze takie samo – lokalizacja nie znajduje się wśród najbardziej zagrożonych hałasem.

2️⃣ Pismo do Zarządu i Rady Dzielnicy Ursus – zostało przekazane do Województwa Mazowieckiego oraz do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dostaliśmy już odpowiedź, w której GDDKiA podkreśla, że nie dostawało skarg na hałas w okolicach Czechowic – można to zmienić, wysyłając do drogowców pismo pod adres:

Adres: ul. Wronia 53, 00-874 Warszawa
Email: kontakt@gddkia.gov.pl

Dodatkowo Zarząd Dzielnicy zwrócił się do Województwa Mazowieckiego z prośbą o wykonanie powtórnych badań hałasu, w związku z tym, że obecne są już nieaktualne z powodu zwiększonego ruchu związanego z otwarciem nowych odcinków dróg w okolicy Warszawy.

3️⃣ Pismo do PKP PLK ws. uzupełnienia ekranów akustycznych – do tej pory nie doczekało się odpowiedzi. Niemniej jednak będziemy starać się o spotkanie z kolejarzami, aby porozmawiać o tym problemie ponownie, a przy okazji poruszyć kwestię możliwości obsadzenia istniejących ekranów pnączami, tak jak przy ul. Orląt Lwowskich.

4️⃣ W kwestii rozbudowy Lotniska Chopina dowiedzieliśmy się, że choć wzrośnie liczba operacji powietrznych, to poziom hałasu nie ulegnie zmianie. Nie wiemy jak to możliwe, ale zdaniem władz lotniska tak właśnie będzie.

Podsumowując – póki co nadal jesteśmy na początku drogi, choć pierwszy krok został poczyniony. Teraz najlepszy sposób to pisać skargi i zgłaszać uciążliwości. Jeżeli potrzebujecie pomocy w napisaniu takiego pisma – jesteśmy do dyspozycji.

Instytucje, do których warto się zwrócić:

🟢 ZDM (wiadukt na Gierdziejewskiego): ul. Chmielna 120, 00-801 Warszawa; kancelaria@zdm.waw.pl

🟢 PKP PLK (ekrany przy torach): ul. Targowa 74, 03-734 Warszawa; sekretariat.itie@plk-sa.pl

🟢 GDDKiA (ekrany wzdłuż S2): ul. Wronia 53, 00-874 Warszawa; kontakt@gddkia.gov.pl

Nasi radni również zwrócą się z prośbami do w/w o przyjrzenie się sprawie oraz powtórzenie badań dotyczących uciążliwości akustycznej. Trzeba działać dalej.

PS. Wiemy, że jest też problem z hałasem drifterów kręcących bączki pod Leroyem na Połczyńskiej. Tutaj niestety trzeba zgłaszać, zgłaszać i jeszcze raz zgłaszać na policję. Można też pisać skargi na nie podejmowanie interwencji do komisariatu na Bemowie – ul. Raginisa 4, 01-317 Warszawa.

Skip to content