Rower,  Wybory

Audyt tras rowerowych w dzielnicy. Jak poprawić sieć dróg rowerowych i stacji Veturilo?

Budowa nowych dróg rowerowych oraz rozbudowa istniejących pomaga zwiększyć bezpieczeństwo dla rowerzystów, oddzielając ich od ruchu samochodowego. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko kolizji i wypadków drogowych.

Dlaczego drogi rowerowe?

Drogi rowerowe zachęcają do korzystania z roweru jako środka transportu, co przyczynia się do promowania aktywnego stylu życia i poprawy zdrowia mieszkańców. Regularna jazda rowerem wspiera kondycję fizyczną, redukuje stres i poprawia ogólne samopoczucie. Korzystanie z rowerów jako środka transportu, zamiast samochodów spalinowych, przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Jest to istotny krok w walce ze zmianami klimatycznymi i poprawie jakości powietrza w miastach.

Rozbudowa sieci dróg rowerowych może pomóc w zmniejszeniu natężenia ruchu na ulicach poprzez zachęcanie do korzystania z rowerów, jako alternatywnego środka transportu dla krótkich dystansów. To z kolei może przyczynić się do zmniejszenia korków i zatłoczenia ulic, poprawiając płynność ruchu.

Rowery to także rekreacja i zdrowie

Ponadto może przyczynić się do stworzenia dzielnicy przyjaznej mieszkańcom. Dzielnice promujące mobilność rowerową są często postrzegane jako bardziej atrakcyjne do życia, pracy i spędzania czasu wolnego.
Dlatego stoimy na stanowisku, że rozbudowa sieci dróg rowerowych jest istotna dla poprawy bezpieczeństwa, zdrowia publicznego, jakości powietrza oraz płynności ruchu drogowego. Jest to również krok w kierunku tworzenia bardziej zrównoważonej i przyjaznej dzielnicy.

W związku z powyższym wykonaliśmy audyt ścieżek rowerowych w dzielnicy. Niestety i w tym przypadku nasza dzielnica ma olbrzymie zaległości. Ścieżek jest, “jak kot napłakał” i nie tworzą one dzisiaj żadnej spójnej sieci, co nie pomaga w przemieszczaniu się na dwóch kołach.

Rowerowa mapa Ursusa

Zachęcamy do zapoznania się z naszą mapą. Kolorem zielonym zaznaczyliśmy strategiczne ścieżki rowerowe, które pozwolą w sposób płynni i bezpieczny poruszać się po Ursusie na rowerze.

Na mapie zielonymi znaczkami oznaczyliśmy propozycję rozbudowy sieci stacji Veturilo, czyli roweru miejskiego. Nasza koncepcja zakłada połączenie wszystkich stacji PKP z osiedlami oraz z miejscami rekreacji, jak np. placami zabaw, czy parkami.

Chcemy, aby rower miejski był alternatywą dla wszystkich miejszkańców, ale także dla rodzin z dziećmi, które chcą w weekend miło spędzić czas na świeżym powietrzu. Marzy nam się, aby rodziny mogły podróżować pomiędzy placami zabaw i parkami miejskimi właśnie na rowerach miejskich. Marzy nam się również, aby ludzie mogli korzystać z roweru miejskiego w drodze na stację PKP.

To jest nasza wizja rozwoju dzielnicy w kontekście ścieżek rowerowych i stacji rowerów miejskich w Ursusie. Jeżeli podoba Ci się ten pomysł i utożsamiasz się z nim, to bardzo prosimy o zagłosowanie na Bezpieczny i Zielony Ursus w najbliższych wyborach samorządowych do Rady Dzielnicy Ursus 💚

Materiał KW Bezpieczny i Zielony Ursus

Skip to content