Infrastruktura,  Kultura,  Szamoty

Co dalej z nowym Domem Kultury przy Gierdziejewskiego?

Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują na to, że do budowy nowego Domu Kultury przy ul. Gierdziejewskiego faktycznie dojdzie. Wydane zostało pozwolenie na budowę, jest też zezwolenie na realizację pobliskiej inwestycji drogowej, czyli przedłużehnia ul. Silnikowej do ronda “Marcysi”.

Plusy i minusy nowego Domu Kultury

Inwestycja budzi mieszane uczucia – z jednej strony nie ulega wątpliwości, że stary budynek “Arsusa” nie spełnia już współczesnych wymogów, a jego przebudowa i adaptacja na nowoczesny dom kultury pochłonęłaby ogromne środki.

Tymczasem ludzi w Ursusie ciągle przybywa, także ośrodek kultury i kino z prawdziwego zdarzenia dzielnicy po prostu się należą.
Niestety, działka na której powstanie to trójkątny teren zielony, z którego wycięte zostaną praktycznie wszystkie drzewa. W ramach kompensacji środowiskowej zostaną posadzone nowe, ale dopiero po zakończeniu budowy i dużo młodsze od tych wycinanych. Szkoda – te drzewa powinny rosnąć już od jakiegoś czasu, żeby móc realnie zrekompensować wycinkę dużych drzew.

Szkoda też, że przy okazji budowy Domu Kultury nie uda się przedłużyć drogi rowerowej z Cierlickiej do Taylora. Ten odcinek z całą pewnością będzie cieszył się sporym zainteresowaniem rowerzystów, a miejsce było – wystarczyło przesunąć chodnik bliżej samego Domu Kultury, co sugerowali urzędnicy z Zarządu Dróg Miejskich.

Niestety, urząd nie skorzystał z okazji, w związku z czym infrastruktura rowerowa powstanie… kiedyś, kiedy znajdą się pieniądze na przebudowę Gierdziejewskiego od Cierlickiej do Taylora. Czyli nieprędko, bo ten odcinek jest w dobrym stanie technicznym, a miasto rzadko kiedy znajduje tak duże pieniądze na tak krótkie odcinki dróg rowerowych.

Zmiany w ulicach na Szamotach

Budowa Domu Kultury zmieni też układ komunikacyjny w okolicy. Przy okazji budowy ulica Silnikowa straci wylot w ul. Taylora. Zamiast tego ruch z ulicy zostanie skierowany bezpośrednio na rondo “Marcysi” prowadzące dalej na Cierlicką. Tymczasem w miejscu obecnego łącznika Silnikowej z Taylora powstanie niewielki plac miejski przed nowym Domem Kultury.

Jest to rozwiązanie zgodne z obowiązującym planem miejscowym, które w przyszłości pozwoli na nieco bardziej równomierne rozłożenie ruchu z Szamot. Jak zadziała w praktyce – czas pokaże. Do czasu wybudowania dalszych części ul. Habicha, Taylora i Silnikowej trudno będzie je jednoznacznie ocenić.

Terminy budowy

Start budowy Domu Kultury i połączenia ul. Silnikowej z rondem planowane są na przyszły rok – w budżecie inwestycyjnym są już zabezpieczone na ten cel pierwsze środki. Póki co Urząd Dzielnicy nie podaje daty zakończenia budowy, ale można zakładać, że będą to okolice 2026 roku.

Pozostaje też pytanie – co dalej z “Arsusem”? Budynek pozostaje cennym, zabytkowym obiektem, niestety nadal będącym w rękach prywatnych. Na jego miejscu zgodnie z planem można postawić budynek usługowy, także działka nie jest aż tak ekstremalnie droga jak w przypadku budynku mieszkalnego. Być może miasto Warszawa również powinno rozważyć wykup albo długotrwały najem budynku?

Z pewnością znajdą się w Ursusie instytucje, które mogłyby z tej przestrzeni skorzystać – kiedyś wszak wiele mówiło się choćby o filii Muzeum Techniki na terenie dzielnicy…?

Skip to content