Edukacja

Liceum w Ursusie na szarym końcu rankingów. Czas to zmienić!

O edukacji w naszej dzielnicy można by długo pisać. Tłok w podstawówkach, brak odpowiedniej liczby przedszkoli oraz nasze jedyne liceum – LVI Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Placówka o ogromnym potencjale, niestety obecnie nie wykorzystywanym w należyty sposób.

Świadczą o tym m.in. wyniki matur – w 2023 średnia w Ursusie wyniosła raptem 34,58% – 20 p.p. poniżej średniej warszawskiej (54,39%) i ostatni wynik spośród wszystkich dzielnic Warszawy, za Białołęką i Wawrem.

Ranking “Perspektyw” też wypada słabo

Innym spojrzeniem na sprawę jest publikowany co roku ranking szkół miesięcznika “Perspektywy”. Sam ranking – choć kontrowersyjny – dla wielu uczniów i rodziców pozostaje branym pod uwagę przy wyborze placówki punktem odniesienia.

Tymczasem przeglądając ostatni RANKING LICEÓW WARSZAWSKICH 2024 można stwierdzić, że Liceum LVI Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego nie zostało tam w ogóle sklasyfikowane. W Mazowieckim Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2024 jest na miejscu 239. W ogólnopolskim rankingu liceów jest… poza pierwszym tysiącem szkół.

Liceum w Ursusie jest cieniem dawnej świetności

Jeszcze w latach 90. liceum było traktowane przez rodziców i uczniów jako placówka może nie pierwszego wyboru, ale całkiem porządna szkoła. Teraz – niestety – nie ma co ukrywać, że jest wyborem raczej ostatnim.

Ale przecież nie musi tak być. Mieszkaniec Ursusa powinien móc kontynuować edukację w dobrym liceum w obrębie dzielnicy, a nie spędzać długie godziny na dojazdach transportem publicznym. To możliwe – wystarczy spojrzeć na dzielnicę taką jak Targówek, w której mieszkańcy mogą pójść do liceum im. Lisa-Kuli (65. miejsce w rankingu).

My uważamy, że podniesienie prestiżu i poziomu nauczania w naszym lokalnym liceum powinno być celem władz Ursusa.

Skip to content