Historia,  Kultura,  News,  Szamoty,  Zabytki

Co dalej z Arsusem i Uniwersytetem Trzeciego Wieku?

Sytuacja z domem kultury „Arsus” uderza nie tylko w robotniczą historię dzielnicy, ale przede wszystkim w naszych sąsiadów. Wiemy, że #UrsusToLudzie, dlatego chociaż nie raz zatęsknimy za zabytkowym kinem oraz galerią sztuki. Najbardziej obawiamy się utraty największego miejsca spotkań w dzielnicy. Sali mieszczącej bez mała 500 osób. Jest to niebagatelny problem dla Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Ursusie (TUTW w Ursusie). Organizacji, która od co najmniej dwóch lat stara się o znalezienie alternatywnej sali wykładowej niezbędnej do swojej działalności.
Władze dzielnicy były świadome problemów technicznych domu kultury przynajmniej od 2012 roku. Jednak niewiele zrobili w tej sprawie. Mimo obietnic, budowa nowego domu kultury jeszcze nie ruszyła, a przetarg przesunięto z 2022 r. na 2024 r. po wyborach. Oznacza to, że Seniorzy zostali pozostawieni sami sobie. Funkcjonując wyłącznie na wewnętrznym finansowaniu nie są wstanie sprostać kosztom wynajmu co najmniej dwóch sal w celu organizacji swoich spotkań. Zaś wyjeżdżanie poza Ursus również jest niemożliwe lub znacznie utrudniające funkcjonowanie uniwersytety ze względu na kondycję fizyczną wielu uczestników.

Jak pomóc Uniwersystetowi Trzeciego Wieku?

Uważamy, że obecna sytuacja jest skandaliczna. Obiecujemy, że Seniorzy nie pozostaną sami, a spotkania Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą kontynuowane. Również w oparciu o środki pochodzące z dzielnicy w celu użyczenia mniejszych sal spotkań lub opłacenia kosztów podróży do innych dzielnic, tak by nie było to uciążliwe dla uczestników.
Na końcu chcielibyśmy przytoczyć fragment refrenu hymnu wspomnianego TUTW w Ursusie: „Jeszcze w zielone gramy, Jeszcze się rozkręcamy, Jeszcze w tym naszym życiu To i owo zdobyć mamy. Jeszcze zielone górą! Jeszcze wysiadka bzdurą!”.
Skip to content