OW2 – sylwetki kandydatów – Szamoty i Gołąbki

Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami kandydatów startujących z ramienia KW Bezpieczny i Zielony Ursus. Okręg wyborczy nr 2 – Szamoty i Gołąbki:

Karolina Sowińska mieszkanka Ursusa od 2021, chociaż w Warszawie mieszka już od ponad 10 lat. Absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska na Politechnice Warszawskiej. Pracuje w biurze projektowym, w którym zajmuje się instalacjami HVAC (głównie ogrzewaniem i wentylacją). Działalność społeczną rozpoczęła od akcji przeciwko Lex Deweloper, która miała bezpośrednio uderzyć w mieszkańców jej osiedla. Karolina zorganizowała wydarzenie na Facebooku, które poniosło się echem po Szamotach. Udało się powstrzymać budowę trzech 8-kondygnacyjnych bloków zamiast zgodnej z planem placówki oświatowej. W międzyczasie brała udział w powstawaniu Stowarzyszenia Bezpieczny i Zielony Ursus.

Prywatnie pasjonatka kina, tańca i planszówek. W wolnym czasie uczy się kilku języków obcych: hiszpańskiego, greckiego i koreańskiego.

Zaangażowana w ochronę środowiska na terenie osiedla i dążąca do powstawania nowych terenów zielonych. Bez wątpienia ceni przyrodę i widzi jej wpływ na retencję wody.

Wierzy, że presja mieszkańców ma sens 💪 (#UrsusToLudzie) i wspólnie zatrzymamy betonozę, ponieważ w zielonej okolicy wszystkim żyje się lepiej. Po dzielnicy i poza nią porusza się komunikacją miejską, dlatego dostrzega jej wymagające poprawy mankamenty. Po Ursusie chciałaby jeździć rowerem, ale brakuje infrastruktury. Będąc w Radzie Dzielnicy, chce się zająć ich poprawą. Pragnie zaangażować i zainteresować ludzi życiem dzielnicy oraz współpracować z mieszkańcami w Radach Osiedli, które powołają jak najszybciej. Niech Ursus znowu będzie wspaniały i przyjazny mieszkańcom!

Zaprasza do obserwowania jej profilu na Facebooku wszystkie mieszkanki i mieszkańców Ursusa.

Materiał KW Bezpieczny i Zielony Ursus

Absolwent Akademii Morskiej w Gdyni, mgr inż. Elektroniki i Telekomunikacji, działacz samorządu studenckiego. Student hiszpańskiej uczelni Universitat Politècnica de Catalunya w ramach programu Erasmus+. W przeszłości marynarz w stopniu pod-oficerskim w marynarce handlowej na statkach typu tankowiec, uczestnik wyprawy statkiem szkolno-badawczym „Horyzont II” na archipelag Svalbard w ramach programu Państwowej Akademii Nauk. Obieżyświat w przeszłości mieszkający w kilku stolicach europejskich. Obecnie manager IT w międzynarodowym zespole i firmie skupiającej się na branży przemysłowej. Od ponad dwóch lat mieszkaniec Ursusa, szanujący jego historię. Wizjoner idealnej dzielnicy z nową, sprawną i wielofunkcyjną infrastrukturą, przyjazną jej mieszkańcom. Fan wodnych sportów w tym nurkowania, miłośnik motoryzacji, a zarazem jazdy na rowerze.

Za główne cele stawia sobie:

  • poprawę komunikacji miejskiej w Ursusie oraz usprawnienie połączeń z kluczowymi miejscami Warszawy, a także dobre połączenia wewnątrz dzielnicy
  • rozpoczęcie przygotowań do realizacji wydłużenia drugiej linii metra do Ursusa, a także remontu stacji PKP Ursus Północny
  • utworzenie nowych połączeń pieszo-rowerowych, które pozwolą mieszkańcom poruszać się w obrębie całej dzielnicy bez konieczności użycia samochodu i marnowania czasu w korkach
  • utworzenie nowych stacji rowerowych Veturilo
  • tworzenie nowych miejsc zielonych jak trawniki i nasadzenia drzew oraz pielęgnacja już istniejących
  • usprawnienie ruchu drogowego, udrożnienie ulic, redukcja korków
  • redukcję barier architektonicznych oraz tworzenie łączników międzyosiedlowych
  • nowe place zabaw oraz infrastruktura sportowa
  • edukację społeczna w kwestii, że nasza dzielnica to czysta dzielnica
  • propagowanie idei wspólnej troski i odpowiedzialności za nasze osiedla i dzielnicę poprzez udostępnienie mieszkańcom narzędzia w postaci utworzenia Rady Osiedla.

 

Przeciwnik dogęszczania dzielnicy blokami, a zwolennik rezerwowania działek pod parki oraz tereny zielone. Ważnym aspektem dla kandydata jest doprowadzenie do powstania nowych placówek oświatowych – tak, aby każdy w dzielnicy Ursus miał w zasięgu 3 przystanków autobusowych, bądź 20 minutowego spaceru dostęp do szkół.

Razem zbudujmy „Bezpieczny i Zielony Ursus”, bo Ursus to ludzie. Poprzez swój głos pozwól spełniać marzenia o idealnej dzielnicy.

Mieszkanka Niedźwiadka, a wkrótce Szamot.
Specjalistka w zakresie ekologii i zarządzania, zmiany klimatu i z doświadczeniem w instytucjach unijnych. Zaangażowana w działalność społeczną, członkini Zarządu Okręgu Warszawskiego Ligi Ochrony Przyrody. Pasjonatka zrównoważonego rozwoju miast. Pragnie, aby Szamoty stały się dobrym miejscem do życia, dlatego stawia na rozwój nowoczesnej infrastruktury i
program „Zielona Dzielnica”.
Priorytety jej działania to:
1. Zazielenianie i zwiększanie retencji w przestrzeni miejskiej Ursusa (skwery, parki kieszonkowe, ogrody deszczowe, zadrzewienia wzdłuż tras komunikacyjnych, ogrody społecznościowe, zielone przystanki);
2. Wsparcie mieszkańców w poprawie efektywności energetycznej budynków, w szczególności starszego typu;
3. Dążenie do pełnej i dobrze udokumentowanej remediacji, rekultywacji i rewitalizacji terenów poprzemysłowych na terenie dzielnicy.

Szukając miejsca w Warszawie do rozpoczęcia życia na swoim postawił na Ursus. Skuszony ciekawą historią (związaną z Posagiem 7 Panien) oraz wizją mieszkania w “nowej” dzielnicy i obserwowania jak się tworzy od zera postawił na Ursus. Gdy zobaczył jak wiele tematów w dzielnicy stoi na głowie postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i zaangażował się w działalność społeczną na terenie dzielnicy. Krótko potem dołączył do Stowarzyszenia Bezpieczny i Zielony Ursus.
Podróżując, obserwuje przestrzenie miejskie i stara się z nich wyciągać najlepsze wzorce, by przekuwać je w swoją lokalną działalność w dzielnicy. Uważa, że dobre miejsce do życia to takie, gdzie zachowany jest balans i równowaga – począwszy od środków transportu (rower, pieszy, samochód, komunikacja miejska) po zapewnienie zrównoważonej ilości przestrzeni zielonych przeznaczonych na rekreację, na usługi, na mieszkalnictwo. To wszystko wymaga stawiania na LUDZI już od podstaw planowania. Człowiek i jego potrzeby powinny być w centrum myślenia radnych dzielnicy – zysk tutaj odchodzi na dalszy plan, gdyż w społeczeństwie, które zdrowo funkcjonuje, sam przyjdzie z czasem.
Od lat śledzi wskaźniki jakości życia w najbardziej rozwiniętych miastach Europy i stara się wyciągać z nich wnioski w swoim działaniu. Fan bazarku na Gierdziejewskiego.

Wykonywana praca:

  • Grafik freelancer

Działalność społeczna:

  • Działania dla dzielnicy Ursus w Stowarzyszeniu Bezpieczny i Zielony Ursus.
  • Pomoc mieszkańcom i reprezentacja ich przed Urzędem.
  • Organizacja zbiórek karmy dla zwierząt ze schroniska.
  • Dbanie o bezpieczeństwo poprzez nadzór, zgłaszanie i doraźne reagowanie na wszystkie niebezpieczeństwa zauważone we wspólnej przestrzeni.
  • Doświadczenie w działalności w kilku organizacjach non-profit w przeszłości.

Prywatnie i w wolnym czasie:

  • Szczęśliwy mąż i opiekun psiaka adopciaka.
  • Trenuje kickboxing.
  • Podróżuje i uczy się hiszpańskiego.
  • Kocha góry i lasy.
  • Fan kin studyjnych i musicali.
  • Miłośnik nowoczesnej architektury, urbanistyki i infrastruktury.

Moje priorytety w Radzie Dzielnicy:

  • Dbanie o zachowanie, rozwój obecnych oraz tworzenie nowych terenów zielonych jako bogatej i różnorodnej przestrzeni do spędzania czasu przez mieszkańców. Oczywiście dostępnego dla wszystkich, w tym osób z niepełnosprawnościami.
  • Wyrzucenie słowa “niedasię” ze słownika Rady Dzielnicy poprzez pokazywanie, że da się, ale czasem trzeba nad czymś popracować ciężej. Dzielnica musi współpracować w samorządowcami, władzami miasta i województwa, a Radni muszą zrobić wszystko, by dla mieszkańców Ursusa wywalczyć jak najwięcej się da – do tego zostają wybrani.
  • Tam gdzie kończą się “macki” Rady miasta powinniśmy sięgać dalej – będę walczył o różne dotacje, w tym unijne, dla Ursusa.
  • Porządek w przestrzeni miejskiej Ursusa – od dróg, po śmieci, po bezpieczne i wygodne przejścia dla pieszych aż po pilnowanie deweloperów w szanowaniu przestrzeni, w których żyją już ludzie.
  • Wsłuchiwanie się w głos mieszkańców Ursusa poprzez dawanie im przestrzeni do wyrażania poglądów w Miejscach Aktywności Lokalnej, Konsultacjach Społecznych, w spotkaniach.
  • Poprawa komunikacji miejskiej w Ursusie – w każdym możliwym aspekcie, z uwzględnieniem głosu mieszkańców.
  • Regularne inspekcje oraz konserwacje chodników, dróg rowerowych, ulic, przestrzeni rekreacji, aby wszystkim żyło się bezpieczniej i przyjemniej.
Zaprasza do obserwowania jego profilu Marcin Dziubak – działacz społeczny, gdzie informuje o swoich działaniach i odpowiada na wiadomości.

Agata Trębska, mieszkanka Gołąbek od 14 lat, zna Ursus jak własną kieszeń, czerpie satysfakcję z doświadczania przemian, które zachodzą w dzielnicy na przestrzeni lat – chce, aby rozwój nadążył za wzrostem liczby mieszkańców. Młoda działaczka społeczna.

Prywatnie pasjonatka sztuki i kultury, z zawodu graficzka. Kocha podróżować i czynnie uprawia sport.

  • Jej cele to podtrzymanie pamięci o historii i zabytkach Ursusa, najlepiej w formie muzeum dzielnicy. Chce aby mieszkańcy cieszyli się bezpieczeństwem oraz lepszą jakością życia. Marzy jej się zwiększenie zaangażowania społecznego oraz partycypacji mieszkańców w działaniach dotyczących dzielnicy.
  • Zależy jej na ochronie środowiska w dzielnicy, chciałaby aby powstawały w niej nowe tereny rekreacyjne – nie tylko jako przestrzeń do relaksu dla mieszkańców, ale także jako ostoja dla zwierząt i “gąbka” na wodę, która co roku zalewa Ursus.
  • Po dzielnicy i Warszawie porusza się głownie komunikacją miejską, dostrzega jej wymagające poprawy mankamenty. Pragnie zaangażować i zainteresować ludzi życiem dzielnicy oraz słuchać mieszkańców i współpracować z nimi.

Mieszkaniec Szamot, członek zarządu stowarzyszenia Bezpieczny i Zielony Ursus.

Skip to content