• Udział w akcji Szlachetna Paczka

  Przekazaliśmy naszą ursusową paczkę (a w zasadzie paczki) w ręce wolontariuszy Szlachetnej PACZKI. Wszystkie podarunki zostały schludnie opakowane, oklejone, dołączyliśmy do nich też własnoręcznie wykonaną przez panią Lidię Rusak kartkę z życzeniami świątecznymi dla pana Sebastiana.

 • Noworoczne porządki w Ursusie

  Zaczęliśmy ten rok sprzątaniem pozostałości po zabawie sylwestrowej. Ulice i zieleńce są jak zwykle pełne pozostałości petard, porzuconych butelek i tym podobnych „atrakcji” – postanowiliśmy trochę pomóc służbom porządkowym. Mimo deszczowej aury podczas kilkugodzinnego spaceru udało nam się zebrać 20 dużych worków i kilkanaście mniejszych – zebrane śmieci zostawiliśmy w porządku przy miejskich koszach.

 • Protest i konferencja prasowa w sprawie Rady Osiedla Szamoty

  Urządziliśmy pod Urzędem Dzielnicy Ursus pikietę połączoną z konferencją prasową, aby zaprotestować przeciwko wyrzuceniu 750 podpisów mieszkańców do kosza bez weryfikacji, a potem udaliśmy się na sesję Rady Dzielnicy, aby upomnieć się o naszą sprawę. Mimo absolutnie paskudnej pogody zebrała się nas spora grupka, za co z całego serca dziękujemy – wiemy, że stanie na placu Czerwca 1976 w trakcie wichury to przyjemność z gatunku tych umiarkowanych. Radni ewidentnie dobrze się przygotowali i zaczęli dyskusję od kwestii Rady Osiedla właśnie. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy. Szczegóły w tym poście.

 • Nakarm psiaki z Kirą

  Marcin Dziubak – członek naszego stowarzyszenia – zorganizował listopadową zbiórkę karmy dla psiaków ze schroniska w Celestynowie. Trwająca prawie dwa tygodnie zbiórka zaowocowała pełnym samochodem wyładowanym karmą. W zbiórce pomogła nam wydatnie Kawiarnia „Spotkanie” przy Posagu 7 Panien 16. Dziękujemy!

 • Spotkanie ws. zalań posesji i dróg na Skoroszach

  Z inicjatywy Michała Sutyńca udało się zorganizować spotkanie poszkodowanych właścicieli posesji na Skoroszach z Burmistrzem oraz przedstawicielami Wydziału Infrastruktury i Remontów. Na trwającym ponad 1,5 godziny spotkaniu dowiedzieliśmy się, jak wygląda infrastruktura burzowa w okolicy, gdzie znajdują się luki i wąskie gardła oraz jaki jest plan Urzędu Dzielnicy na poprawę sytuacji. Zaproponowaliśmy pełną współpracę przy rozwiązaniu tego problemu, zaapelowanie o niezbędne wydatki do Rady Miasta oraz złożenie uwag do powstających w okolicy Planów Miejscowych aby poprawić retencję wody w okolicy i odciążyć sieć kanalizacji burzowej. Ze strony urzędu dowiedzieliśmy się, że póki co plan na rozpoczęcie rozwiązania problemu to… budowa nowej infrastruktury w 2025 roku. Być może do tego czasu uda…

 • Sadzenie irysów w Eko Parku

  Przewieźliśmy z Bemowa pierwszy rzut irysów przeznaczonych do sadzenia na terenie Ursusa. Irysy są darem od pani Barbary, zostały posadzone przez jej ś.p. męża i (niestety) tak jak większa część ogrodu prędzej czy później skończą pod gąsienicami buldożera, w związku z planami poszerzenia lokalnej drogi. W związku z tym już od 2 lat kwiaty trafiają w różne miejsca Warszawy i okolic – na Pragę, do Ząbek czy na Mokotów i wszędzie tam pięknie dają sobie radę. Transport irysów oraz ekipę do sadzenia zorganizowali urzędnicy lokalnego Wydział Ochrony Środowiska, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni – takiej liczby sadzonek nie sposób przewieźć bez dostawczaka, a i sadzenie zajęłoby dużo więcej czasu. Mamy…

 • Wniosek o założenie Rady Osiedla Szamoty

  Po kilku miesiącach wytężonej zbiórki podpisów złożyliśmy do przewodniczącego Rady Dzielnicy Ursus, p. Dariusza Pastora, wniosek o założenie Rady Osiedla Szamoty poparty własnoręcznymi podpisami 750 mieszkańców, wraz z danymi adresowymi oraz oświadczeniem o posiadaniu czynnych praw wyborczych. Rada osiedla – czyli tzw. jednostka niższego rzędu – to organ pomocniczy dla Rady Dzielnicy. Jej skład jest wybierany w wyborach organizowanych przez Urząd Dzielnicy, radni pracują społecznie, bez wynagrodzenia, mogą składać interpelacje oraz opiniować to, co dzieje się na terenie osiedla. Naszym wnioskiem Komisja Sportu, Kultury i Spraw Społecznych zajęła się dopiero 17 października. Od początku zarzucano naszemu wnioskowi braki formalne, sugerowano, że osiedle jest za młode, aby powołać Radę Osiedla, wreszcie zadeklarowano,…

 • 10. urodziny wiaduktu bez dojazdów

  Dziś obchodziliśmy równo 10. urodziny wiaduktu WD-64 – obiektu, który miał połączyć Czechowice (i Piastów) z Niedźwiadkiem, ale przez dekadę nie udało się do tego doprowadzić. Powody? Finanse, problemy z dogadaniem się dwóch samorządów, podobno także gwarancja na obiekty inżynieryjne trasy S2. Z tej wspaniałej okazji zjedliśmy tort, zdmuchnęliśmy świeczki i rozlaliśmy do kubeczków szampan bezalkoholowy. Posprzątaliśmy także okolice wiaduktu, choć ktoś nas uprzedził i wysprzątał sam asfalt ze szkła – niewidzialnej ręce serdecznie dziękujemy Wywiesiliśmy także transparent, żeby trochę podopingować lokalne władze. Dziękujemy za wsparcie radnej Warszawy Agata Diduszko-Zyglewskiej oraz członkom lokalnego koła Lewicy, mediom za nagłośnienie tematu oraz oczywiście mieszkańcom, którzy się pojawili za pomoc w sprzątaniu. Było pysznie! Na koniec dobra…

 • Piknik sąsiedzki na Szamotach

  Zorganizowaliśmy piknik sąsiedzki dla mieszkańców Szamot, Niedźwiadka i Gołąbek. Mimo deszczowej aury przez event przewinęło się około setki sąsiadów, zajadając się lodami, przekąskami z grilla oraz biorąc udział animacjach dla dzieci (za które dziękujemy firmie Szmaragdowa Kraina – animatorki sprawdziły się na medal)! Ostatecznie do domu przegnała nas ulewa, ale bawiliśmy się świetnie i planujemy to powtórzyć. Piknik udało się zorganizować dzięki wsparciu finansowemu z Fundacji Stocznia oraz uprzejmości Urzędu Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy, który udostępnił teren Eko Parku.

 • Spacer problemowy po Szamotach

  Obeszliśmy wraz z dziennikarzami okolice Posagu 7 Panien aby wytknąć najbardziej bolesne wpadki i oszczędności ze strony deweloperów oraz miasta. Zaowocowało to dłuższym artykułem w Gazecie Wyborczej oraz wprowadzeniem drobnych (i nie tylko) poprawek – m.in. odmalowania brakujących przejść dla pieszych oraz wybudowania tymczasowych przejść dla pieszych przez ulicę Habicha na czas budowy.

Skip to content